Miłośnicy książek szukają najróżniejszych sposobów, aby wzbogacić swoją kolekcję w biblioteczce domowej w unikalne pozycje. Poświęcają znaczną ilość czasu, a nierzadko i pieniędzy, by odnaleźć upragnioną książkę. Tego rodzaju zbiory mogą być z powodzeniem uzupełniane dzięki regularnym zakupom w antykwariatach internetowych.
Czy jest to jednak dobry pomysł, by zamiast skorzystać z tradycyjnej formy użyć jej wirtualnego odpowiednika? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania w porównaniu ze stacjonarnymi sklepami? Czy mają szansę zupełnie wyprzeć tradycyjne księgarnie?
Zalety internetowych antykwariatów
Niewątpliwą zaletą internetowych antykwariatów jest znacznie szerszy wybór literatury niż w stacjonarnych księgarniach. Bogactwo zasobów jest stale uzupełniane. Dostępne są książki z całego świata, wydane w różnych przekładach czy oryginalnych językach. Można również w szybki sposób napisać jakiej pozycji brakuje w domowej biblioteczce czy podzielić się z innymi użytkownikami swoimi zasobami. Dodatkowym atutem antykwariatów internetowych jest również możliwość dokonania zakupów książek w hurtowych ilościach w bardzo przystępnej cenie. Można również zakupić tak zwane „Białe Kruki”, czyli niezwykle rzadkie egzemplarze wyjątkowych pozycji. Jest to również bardzo wygodny sposób dokonywania zakupów. Bez wychodzenia z domu można przeglądać w dowolnym momencie zasoby wirtualnej księgarni. Jeżeli uważasz, że taka opcja zakupu książek jest idealna, to KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź ofertę warszawskiego antykwariatu internetowego Amicus.
Wady internetowych antykwariatów
Minusem internetowych antykwariatów jest jednak fakt, że podczas zakupów nie można książki wziąć do ręki, sprawdzić przed zakupem jej stanu faktycznego. W stacjonarnych księgarniach jest taka możliwość. W wirtualnej biblioteczce trzeba mieć bardzo zaufanie do sprzedających. Trzeba uwierzyć na słowo i wyłącznie po opisie lub zdjęciu wybrać poszukiwaną książkę. Ponadto do ceny pozycji trzeba doliczyć koszt przesyłki, który czasem może znacznie przekraczać wartość samej książki.
Również fakt, że z internetowych antykwariatów w jednej chwili korzysta wielu użytkowników może sprawić, że upatrzone egzemplarze zostaną zakupione przez kogoś innego zanim podejmiemy decyzje. Zdarza się, że interesująca pozycja zostaje dosłownie sprzątnięta sprzed nosa przez innego zainteresowanego.
Dla koneserów ważne jest jeszcze sam klimat księgarni w realu. Niepowtarzalny zapach szczególnie dawnych dzieł zachęca do spędzenia czasu w tej atmosferze. Jednocześnie dla tych, którzy jednak nie przepadają za takim klientem, antykwariaty internetowe wydają się być idealnym rozwiązaniem.