Stomia wczesnodziecięca, czyli stomia dla niemowlaka jest stosowana w przypadku, gdy dochodzi do schorzeń układu pokarmowego albo moczowego uniemożliwiających prawidłowe wypróżnianie się lub oddawanie moczu przez dziecko. Co warto wiedzieć na temat stomii u najmłodszych pacjentów?
Stomia – czym jest i jakie są rodzaje stomii?
Stomią nazywa się wykonanie chirurgicznego połączenia pomiędzy układem pokarmowym albo moczowym i skórą brzucha. Dzięki temu możliwe jest oddawanie kału albo moczu, gdy nie jest to możliwe naturalnie.
Wyróżnia się 3 główne rodzaje stomii w zależności od tego, w jakim miejscu zostały one wykonane:1. Ileostomia – stomia zlokalizowana na jelicie cienkim.2. Kolostomia – stomia wykonana na jelicie grubym.3. Urostomia – stomia umiejscowiona na moczowodach lub innych częściach układu moczowego.
Kiedy najczęściej wykonuje się stomię u noworodka?
Przypadki, a których konieczna jest stomia dla niemowlaka, są zróżnicowane. Obejmują one przede wszystkim choroby i wady wrodzone, do jakich dochodzi w okresie prenatalnym, a także na skutek nieprawidłowego porodu.
Do głównych wskazań do wykonania stomii u niemowlaka zaliczane są:- wady unerwienia układu pokarmowego, w tym choroba Hirschsprunga powodująca brak zwojów nerwowych, powoduje ona niedrożność jelit u noworodka i uniemożliwia wypróżnianie się- zapalenia jelit, w tym martwiejące zapalenie jelit, na przykład na skutek perforacji, czyli uszkodzenia jelit- nowotwory układu pokarmowego- wrodzone zrośnięcie odbytu- wady i uszkodzenia układu moczowego, w tym pęcherza moczowego
Stomia dla niemowlaka – jak dobrać wyroby stomijne?
Gdy konieczna jest stomia dla niemowlaka, wymaga ona stosowania specjalnych wyrobów stomijnych oraz pielęgnacji.
U dzieci stosowane są specjalne worki stomijne dziecięce, które mają mniejszy rozmiar od worków przeznaczonych dla dorosłych i dzięki temu nie ograniczają one codziennej aktywności dzieci. Wyroby stomijne tego typu są oferowane przez wielu producentów i można kupić je z refundacją NFZ.
Stomia musi być też odpowiednio pielęgnowana, ponieważ wokół niej może dochodzić do pojawienia się podrażnień skórnych. Stosowane są wtedy specjalne kosmetyki, które łagodzą podrażnienia, a także preparaty zapewniające większą szczelność stomii.