Twarożek ze szczypiorkiem
Żywność

Twarożek ze szczypiorkiem

Niektórym pewnie ciężko będzie w to uwierzyć, ale tak, to prawda – twaróg był wytwarzany już według różnych źródeł 9000 lat lub 8000 lat p.n.e. Biały ser, bo tak początkowo był nazywany, zaczęto wytwarzać po udomowieniu przez ludzkość bydła. Początkowo produkcja była bardzo prosta – zsiadłe mleko podgrzewano, następnie ser odsączano i suszono na słońcu. Jego  delikatnym smakiem i właściwościami odżywczymi zachwycali się starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Z upływem lat i wraz z rozwojem technologii zmienił się sposób produkcji twarogu – dziś twaróg jest produktem specjalistycznej obróbki skrzepu mlecznego. Nadal zachwycający  lekko kwaśnym smakiem, nadal pełny wartościowego i łatwo przyswajalnego białka, nadal wspaniałe źródło  witamin i fosforu, magnezu oraz cynku gości na naszych stołach znacznie rzadziej niż na stołach naszych babć.

Ile twarogu jemy?

Jeśli wierzyć statystykom w 2011 roku każdy z nas spożywał 6,72 kg twarogu. Czy to dużo? Nie. Tej sytuacji nie zmieniła nawet pandemia, podczas której nasze nawyki żywieniowe nieco uległy poprawie. Twaróg jemy głównie w postaci serników, pierogów ruskich, naleśników na słodko, z makaronem. Biorąc pod uwagę właściwości białego sera, warto tę naszą dietę wzbogacić i zwiększyć ilość spożywanego białego sera. Nie jest to trudne, ponieważ twaróg stwarza mnóstwo możliwości kombinacji – doskonale smakuje na słodko, zatem można tworzyć dania twarogowe z czekoladą, miodem i owocami i doskonale smakuje na słono, z wędzonymi rybami i świeżymi warzywami. Z okazji zbliżającej się wiosny, przypominamy o najprostszej i szybkiej do przygotowania potrawie z twarogu – twarożku ze szczypiorkiem.

Jak zrobić twarożek ze szczypiorkiem? 

Przygotowanie tego prostego i pożywnego dania nie jest skomplikowane – wystarczy rozdrobnić widelcem twaróg w miseczce, dodać umyty i drobno posiekany szczypiorek z domowej doniczki, odrobinę soli do smaku i śmietanę lub jogurt naturalny, w takiej ilości, by twaróg nie był suchy. Jeśli taki twaróg połączymy z chrupiącym pieczywem, otrzymamy pyszne śniadanie.

Twaróg ze śmietaną i szczypiorkiem – czy każdy może jeść?

Choć smaczny, pożywny i zdrowy biały ser nie może być jednakowo spożywany przez wszystkich. Bez obaw mogą go jeść osoby zdrowe, cierpiące na insulinooporność i cukrzycę.  Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny komponować pastę z twarogu półtłustego, zaś osoby będące na diecie odchudzającej – z twarogu chudego. Osoby nietolerujące białka mleka i laktozy powinny zrezygnować z tego dania.