W dzisiejszych czasach najczęściej domy kupowane są na kredyt. Nie jest to często łatwa decyzja, iż związana jest z koniecznością spłaty bardzo dużego kredytu przez wiele lat. Łączy się także z niełatwymi procedurami. Jeśli jednak się udaje, można cieszyć się z własnego domu. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje. Może zdarzyć się tak, że po kilku latach stanie się przed koniecznością sprzedaży domu z kredytem hipotecznym. Czy to możliwe? A jeśli tak to jak to zrobić?
Czy sprzedaż domu z kredytem jest możliwa?
Od razu odpowiedzieć trzeba twierdząco. Sprzedaż domu z kredytem jest jak najbardziej możliwa. Kredyt niestanowi tu żadnej formalnej przeszkody. Trzeba to jednak zrobić dobrze. Innymi słowy, znać należy zasady jakie wiążą się z tego typu transakcją. Pozwoli to na szybszą sprzedaż i uniknięcie ewentualnych nie porozumień. Zasady te przedstawić można w kilku konkretnych krokach.
Zaświadczenie bankowe
W pierwszym kroku skontaktować należy się z bankiem, który udzielił kredytu hipotecznego. W banku poprosić należy o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia dotyczącego kredytu. Jest to dokument przedstawiający aktualną sytuację związaną z kredytem. W tym oczywiście o aktualnym stanie zadłużenia i wszystkich kosztach pozostałych kosztach. Dodatkowo w zaświadczeniu zawarta powinna być informacja o terminie spłaty kredytu.
Wystawienie domu na sprzedaż
Kolejny krok to wystawienie domu na sprzedaż. Można to zrobić samodzielnie korzystając z wielu portali internetowych, które umożliwiają zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy biura nieruchomości ABA – domy na sprzedaż, które w imieniu właściciela domu poszukiwać będzie zainteresowanych kupnem nieruchomości. Pamiętać trzeba, aby w ofercie sprzedaży domu zamieszczać informację o obciążeniu hipoteką bankową. Dzięki temu uniknie się późniejszych nieporozumień. W przypadku zgłoszenia się osoby zainteresowanej kupnem domu spisać należy umowę przedwstępną sprzedaży.
Podział kwoty ze sprzedaży domu
Dom obciążony hipoteką ma formalnie dwóch właścicieli. Jednym jest osoba, która kupiła dom na kredyt. Drugim jest bank. Nie można o tym zapominać. Bankowi należy się określona kwota ze sprzedaży domu. Dlatego transakcja musi być podzielona na dwie transze. Pierwsza transza trafia do osoby, która sprzedaje dom. Od kwoty sprzedaży odejmowana jest pozostała suma do spłaty kredytu. Druga transza trafia do banku.
Wykreślenie dotychczasowej hipoteki
Ostatnim krokiem jest złożenie do sądu wniosku o wykreślenie dotychczasowej hipoteki z księgi wieczystej. Wniosek złożyć trzeba na odpowiednim formularzu sądowym, a do niego dołączyć zaświadczenie o spłacie kredytu.