Serwis nart - ręczny czy maszynowy?
Sport

Serwis nart – lepszy ręczny czy maszynowy?

Posiadacze sprzętu narciarskiego zastanawiają się często, czy lepszy będzie dla nich serwis maszynowy, czy też ręczny. Oczywiście odpowiedź może być zróżnicowana, jednak wiele osób korzysta obecnie z ręcznego serwisu nart. W opinii ekspertów jest on precyzyjniejszy oraz dokładniejszy, więc sprawdza się praktycznie w każdym przypadku. Przede wszystkim prace wykonywane są wtedy przez doświadczonych serwisantów, którzy mają odpowiednie predyspozycje, aby się tym zajmować na szeroką skalę.

Zajmą się oni ostrzeniem krawędzi, przygotowaniem ślizgów do sezonu narciarskiego, oczyszczeniem desek, ale też nałożeniem odpowiednich smarów. Co prawda w niektórych serwisach ręcznych takie prace mogą trwać trochę dłużej, niż w mechanicznych, ale dzięki temu narciarz ma pewność, że wszystko zostało wykonane dokładnie, bez żadnego szwanku.

Maszynowy serwis nart

Pod lupę należy wziąć również maszynowy serwis nart, w tym zakresie większość czynności jest zautomatyzowanych, dlatego też trwają one zwykle krócej. Przede wszystkim podczas maszynowego serwisu nart narciarze obawiają się o krawędzie swoich nart, które są w takich serwisach niewłaściwie eksploatowane i troszkę się zużywają. W serwisach ręcznych występuje zdecydowanie mniejsze zbieranie krawędzi, a co za tym idzie narty mogą okazać się zdecydowanie wytrzymalsze i solidniejsze, nic dziwnego, że ludzie chętniej korzystają z tej właśnie opcji, jeśli mają wybór, a w większych miastach tak właśnie jest. Oczywiście w serwisach maszynowych za pomyślność serwisowania odpowiadają nowoczesne maszyny, które operowane są przez ludzi doświadczonych, warto mieć na uwadze to, że są one przystosowane do wykonywania takich czynności i na pewno zrobią to dobrze.

Ostrzenie nart

Przewagą serwisu maszynowego może okazać się ostrzenie nart, nie tylko trwa ono krócej, ale wielu narciarzy podkreśla, że po maszynowym serwisie narty są naostrzone bardzo dokładnie i można się na nich ścigać na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście pomaga to też zadbać o bezpieczeństwo podczas różnego rodzaju przejazdów, ponieważ można w ten sposób utrzymać równowagę na nartach, jeśli są one odpowiednio naostrzone. W serwisach ręcznych również przykłada się do tego dużą wagę, jednak maszyny osiągają w tym zakresie zdecydowanie lepsze wyniki, o czym chyba każda osoba może się przekonać na własnym przykładzie. Na pewno warto jednak wypróbować zarówno serwis ręczny, jak i maszynowy, ponieważ obie oferty niosą za sobą ogrom zalet, a co za tym idzie klienci powinni być z nich zadowoleni.