Rzeczoznawca Samochodowy Ełk - zobacz lokalny cennik za poszczególne usługi rzeczoznawcy
Różne

Rzeczoznawca Samochodowy Ełk – zobacz lokalny cennik za poszczególne usługi rzeczoznawcy

Rzeczoznawcy samochodowi w Polsce działają na zasadzie odrębnych przepisów w Ustawie o Ruchu Drogowym. Nie ma tam jednak określonych cenników i stawek, według których są zobowiązani świadczyć swoje usługi. Przez to, wszyscy z około tysiąca certyfikowanych rzeczoznawców mają swoje cenniki, które ustalają według zakresu realizowanych usług i innych uwarunkowań rynkowych.

Jednym z nich jest region, w którym działają. Rzeczoznawcy motoryzacyjni z Ełku, czyli stosunkowo niewielkiego ośrodka miejskiego nie mają wygórowanych cenników w stosunku do dużych aglomeracji miejskich.

Rzeczoznawca samochodowy w Ełku – czym się zajmuje i jak wycenia usługę?

Cennik rzeczoznawcy samochodowego jest zróżnicowany i zależny od zakresu prac. Jeśli chodzi o podstawową wycenę wartości pojazdu, takiego jak auto, łódź, motocykl, czy maszyna rolnicza, to ceny zaczynają się już od 300 zł. W zakres takiej usługi wchodzi orientacyjne oszacowanie wartości pojazdu, który nie wymaga szczegółowych oględzin, a jedynie stwierdzenia, że nie jest uszkodzony i nie posiada ponadnormatywnej utraty wartości. Wtedy cenę szacuje się na podstawie odpowiednich tabel. Takie wyceny są odpowiednie między innymi do przedłożenia przed urzędnikiem w celu określenia należnego podatku.

W przypadku, gdy samochód jest uszkodzony lub pochodzi z kolizji, sprawa nieco się komplikuje. W takiej sytuacji rzeczoznawcy różnie podchodzą do wyceny całej usługi. Niekiedy jest to procent od wartości wycenianej szkody. Jeśli pojazd jest więcej wart, a szkoda wyższa, procent jest jednak stosunkowo niższy. Zazwyczaj wycena uszkodzonego pojazdu zaczyna się kilkuset złotych. Jeśli jednak pojazd wymaga dogłębnej analizy i sporządzenia bardziej rozbudowanego kosztorysu, taka wycena może kosztować nawet do 2000 zł. Średnio jest to jednak około 1000 zł. Duży wpływ na cenę ma również to, czy doszło do szkody całkowitej. Wtedy cena jest kilkadziesiąt procent wyższa, niż w przypadku, gdy zaszła szkoda całkowita.

Co wchodzi w zakres usługi rzeczoznawcy?

Za tą cenę klient otrzymuje specjalistyczną konsultację i sporządzenie pełnej dokumentacji pisemnej i fotograficznej na podstawie wykonanych oględzin pojazdu. Ponadto w zakres usługi wchodzi opinia techniczna wraz z kalkulacją kosztów naprawy. Szczegółowy zakres prac zawsze jest dopasowywany do potrzeb klienta, więc finalna cena może się różnić. Rzeczoznawcy prowadzą też wycenę pojazdów po zrealizowaniu naprawy w celu potwierdzenia poniesienia kosztów. Ostatecznie wydana w ten sposób opinia rzeczoznawcy może być przedłożona przed sądem lub urzędem państwowym.

Dowiedz się Więcej