Rodzaje zielonych herbat - przewodnik
Żywność

Rodzaje zielonych herbat – przewodnik

Herbata zielona jest dość specyficzna. Z jednej strony, wszyscy wiemy, że jest to herbata najzdrowsza. Z drugiej strony, wcale nie jest najpopularniejsza. Poniżej kilka słów o rodzajach zielonych herbat. Sprawdźcie i przekonajcie się, który rodzaj zielonej herbaty jest właśnie dla was!

Skąd pochodzi zielona herbata?

Zielona herbata pochodzi z Chin. To właśnie tam od wieku znajduje się serce upraw i najprawdopodobniej to właśnie stamtąd pochodzą herbaty zielone, które dostarcza nam do sklepów hurtownia. Drugim światowym eksporterem herbat zielonych jest Japonia. Niejedna hurtownia wiąże się też kontraktami handlowymi z koreańskimi dostawcami, a niekiedy nawet z dostawcami z Cejlonu. Każdy z tych regionów świata opracował swój indywidualny styl parzenia herbaty.

Chińskie herbaty zielone

Herbaty zielone, które produkowane są w Chinach, są pozyskiwane ze zwiędłych liści, które zostały upieczone. Liście piecze się w dużych wokach (dzięki temu proces utleniania zostaje zahamowany). Zielone herbaty chińskie to między innymi: Long Jing, Bi Luo Chun, Mao Feng, Bai Cha, Gunpowder.

Japońskie herbaty zielone

Sposób przyrządzania herbaty zielonej w Japonii jest bardzo zbliżony do tego, który zaobserwujemy w Chinach. Z jedną różnicą: nie ma tutaj woka. Zamiast tego, herbatę grzeje się na parze wodnej. Dzięki tej mokrej metodzie parzenia, uzyskuje się bardzo orzeźwiający smak herbaty zielonej. Zapach herbaty zielonej japońskiej bardziej kojarzy się z trawą, liśćmi, a mniej z owocami, jak w przypadku chińskiej herbaty. Klasyczną odmianą zielonej herbaty, kojarzoną z Japonią jest oczywiście Sencha. Aby uzyskać ten rodzaj złotego napoju, liście muszą zostać zebrać na końcu kwietnia lub na początku maja.
Ciekawostką są także herbaty Gyokuro. Są to napary uzyskiwane z liści tych krzewów, które podczas rozrostu zostały zakryte przed słońcem. Taki zabieg powoduje, że liście kumulują w sobie sporą ilość chlorofilu. Substancja ta nadaje zielonej herbacie uzyskiwanej z takich liści nieco morskiego posmaku, ze słoną nutą. Herbaty zielone tego typu smakują również umami, zwanym piątym podstawowym smakiem świata.

Popcorn Tea

Popcorn Tea to zachodnia nazwa japońskiej odmiany zielonej herbaty: Genmaichy. Ten napar przygotowuje się z liści banchy, senchy oraz z brązowego ryżu prażonego. Tego rodzaju herbaty zielone są nieco słodsze niż pozostałe. Wprawni smakosze wyczują tutaj też aromat i smak orzechów.

Jak widać, zielona herbata naprawdę niejedno ma imię. To powinno zachęcić nas do pozostania otwartym i eksplorującym nowe smaki. Z pomocą przyjdą nam hurtownia herbat, sklep lub dostawca na bazarze, który najpewniej poleci nam to, co na aktualnie będziemy mieli ochotę.