Relikwiarz to naczynie w którym przechowywane są doczesne szczątki świętego, służące do kultu religijnego. Nazwa przedmiotu pochodzi od wyrazu „relikwie”, który z kolei pochodzi od słowa łacińskiego „reliquiae” czyli – resztki, pozostałości. W relikwiarzu najczęściej znajdują się relikwie typu: kości świętych, zakrzepła krew, ale również przedmioty, których używali święci w trakcie życia.
Grupy relikwii
- Relikwie, które stanowią części ciała świętego np. krew, włosy, paznokcie, kości;
- Przedmioty, które były w bezpośrednim kontakcie ze świętym np. jego ubranie, różaniec, modlitewnik, rzeczy których święty dotykał na co dzień;
- Przedmioty, które miały styczność z relikwią, sklasyfikowaną jako pierwsza np. materiał w który zawinięto zmarłego.
Niezależnie od grupy, relikwie w religii katolickiej stanowią symbol czci i kultu, dlatego też relikwiarze muszą być starannie wykonane tak, aby były godnym narzędziem do przechowywania relikwii. Same relikwie przypominają wiernym o tych świętych, którzy już cieszą się chwałą Bożą i pośredniczą w polecaniu Bogu próśb i modlitw wiernych. Obecność relikwii powinna również budować wiarę w zmartwychwstanie obiecaną przez Jezusa Chrystusa.
Relikwiarz – jak godnie przechowywać relikwie
Kształt relikwiarza występuje najczęściej w formie krzyża, ozdobnej puszki, skrzynki lub monstrancji i wykonany jest ze szlachetnego materiału, np. z kości słoniowej, z mosiądzu, pozłacane, posrebrzane czy innego szlachetnego metalu. Relikwiarz może być również ozdobiony szlachetnymi kamieniami, ozdobiony artystycznymi malowidłami itp. Producenci relikwiarzy często dbają o oryginalność każdego przedmiotu oraz doskonałą jakość i staranność wykonania.
Rodzaje relikwiarzy
- relikwiarz jednokapsułowy – do przechowywania relikwii jednego świętego
- relikwiarz wielokapsułowy – do przechowywania relikwii więcej niż jednego świętego – mogą przyjmować kształt krzyża lub drzewa.
W Polsce bardzo popularny jest kult Świętego Jana Pawła II, dlatego też dostępne są relikwiarze dedykowane tylko relikwiom Jana Pawła II. Występują w kształcie krzyża, postaci świętego czy insygniów papieskich.
Relikwiarze można nabyć wygodnie w sklepach internetowych oferujących produkty sakralne oraz w sprzedażowych serwisach internetowych.
Osoby przyzwyczajone do tradycyjnych form zakupu, mogą nabyć relikwiarz w sklepach z dewocjonaliami, sklepikach przykościelnych, czy hurtowniach z dewocjonaliami.
Dla specjalnych potrzeb parafii czy kościoła, można zamówić oryginalny relikwiarz w Pracowni Brązowniczej SACRUM, która na życzenie klienta wykona relikwiarz dostosowany do potrzeb danej wspólnoty i oczekiwanej stylistyki.