Rekuperacja – na czym polega i jakie największe korzyści za sobą niesie?
Budownictwo

Rekuperacja – na czym polega i jakie największe korzyści za sobą niesie?

Prawidłowa wentylacja to klucz do sukcesu nowoczesnego budownictwa. Mało, który inwestor zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to zagadnienie, a warto pamiętać, że coraz szczelniejsze, lepiej zaizolowane mury potrzebują ciągłego dostępu powietrza, by uniknąć efektu termosu. Trzyszybowe okna, energooszczędna płyta fundamentowa oraz gruba warstwa styropianu ocieplającego powodują, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna staje się niewydolna, a jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, bo i tam można określić rekuperację, to proces odzyskiwania energii cieplnej z zanieczyszczonego powietrza. Niezbędne do tego celu będzie urządzenie zwane rekuperatorem. Cały proces pozwoli nam na uzyskanie przefiltrowanego powietrza w każdym zakamarku naszego domu. Wyeliminujemy konieczność otwierania okien, dzięki czemu zminimalizujemy starty cieplne, a to przyniesie nam same korzyści.

Zalety rekuperacji

Po pierwsze, wentylacja mechaniczna to czyste powietrze, która dadzą nam odpowiednie filtry. Dodatkowa funkcja jonizacji pozwoli także, na oczyszczenie tego, czym oddychamy z wirusów oraz drobnoustrojów. Po drugie, czyste powietrze to mniej sprzątania. Ograniczona ilość pyłów dostająca się do wnętrz nie będzie wymagała tak częstego odkurzania, jak przy wentylacji grawitacyjnej. Po trzecie, kratka nałożona na czerpni zatrzyma nieproszonych gości w postaci much lub komarów. Po czwarte i najważniejsze, rekuperacja to duże oszczędności. Dzięki zminimalizowaniu strat ciepła poprzez rzadsze otwieranie okien i mniejszą liczbę kominów możemy odrobić nawet 50% standardowego rachunku za ogrzewanie. Rekuperator wyciągnie ze wszystkich pomieszczeń w domu zanieczyszczone oraz ogrzane powietrze odzyskując w ten sposób część energii, którą wykorzysta do podniesienia temperatury powietrza nawiewanego.

O czym warto pamiętać rozważając założenie rekuperacji

Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła najlepiej zaplanować na wczesnym etapie budowy. W ten sposób unikniemy zbędnych kominów, jak też kolizji z innymi instalacjami. W trakcie powstawania budynku bez problemu wykonamy przepusty i zoptymalizujemy trasę przeprowadzenia wszystkich rur.

Jak widać, rekuperacja to korzystne oraz przyszłościowe rozwiązanie. Zaleca się zakładanie jej na wczesnych etapach budowy, jednak nie ma zazwyczaj większych przeszkód, by zrobić to w dobrze ocieplonym domu w wieloletnią historią. Pamiętajmy jednak, by nie powierzać tego zadania byle jakiej firmie. Powinniśmy sprawdzić referencje naszego wykonawcy, żeby uniknąć kosztownych wpadek. Firmą, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenia w zakładaniu rekuperacji zarówno na wczesnych etapach budowy jak i w domach z historią jest firma AKWIN.