Puszka do udzielania komunii św. pod dwiema postaciami to naczynie liturgiczne o specjalnym przeznaczeniu, niezastąpione w tych szczególnych sytuacjach, gdy komunia św. jest udzielana wiernym pod postacią zarówno chleba, jak i wina.Od czasów Soboru Watykańskiego II ma to miejsce w szczególnie uroczystych i podniosłych sytuacjach, które szczegółowo regulują odpowiednie instrukcje kościelne – należą do nich na przykład śluby, prymicje, śluby wieczyste, chrzty osób dorosłych, msze konwentualne oraz wspólnotowe w określone dni itp.
Komunia św. pod dwoma postaciami
Zwykle podczas podawania wiernym komunii w obu postaciach konieczna była obecność dwóch szafarzy, z których jeden rozdawał komunikanty, a drugi – trzymał kielich. Jednak zastosowanie specjalnie zaprojektowanego naczynia pozwala jednemu szafarzowi sprawnie podawać uczestnikom liturgii komunikanty, zanurzone w winie konsekrowanym, gdyż właśnie w taki sposób najczęściej praktykuje się ten rodzaj komunii. Ze względów praktycznych, obecność tylko jednego szafarza stanowi duże ułatwienie podczas sprawowania posługi liturgicznej.
Puszka składa się z kilku elementów. Najistotniejszym z nich jest płaskie, szerokie cyborium na hostie oraz niewielki kielich na wino, mieszczący się kompletnie w puszce. Całość wieńczy pokrywka, ponieważ naczynie to także służy do przechowywania hostii w tabernakulum. Niektóre rodzaje zaopatrzone są jeszcze w specjalną nakładkę, na której szafarz może umieścić kielich i komunikanty, zyskując do nich ułatwiony dostęp oraz dobraną do kompletu patenę.
Puszka na komunikanty pod dwiema postaciami – wykonanie
Jeżeli chodzi o wykonanie puszek do podawania komunii św. pod dwoma postaciami, zwanych także puszkami „2 w 1”, o ich zaletach decydują przede wszystkim względy użytkowe, potem – estetyczne. Dlatego oznaczają się one z reguły prostą formą, ponieważ bogate, ciężkie zdobienia mogłyby przeszkadzać i utrudniać korzystanie z nich podczas liturgii. Ich najbardziej wyrazistym elementem jest mniej lub bardziej ozdobny krzyżyk, wieńczący pokrywkę.
Czasem w celach dekoracyjnych wykorzystuje się także łączenie matowego i polerowanego metalu czy dyskretne, ozdobne żłobienia. Cechą charakterystyczną tych puszek jest płaski, dobrze wyważony kształt, doskonała ergonomia oraz precyzyjne dopasowanie elementów: cyborium, kielicha i nakładki, dzięki czemu pewnie i stabilnie mogą spoczywać w dłoni szafarza. Ich wielkość jest różna – z reguły mogą pomieścić w sobie od dwustu do kilkaset komunikantów. Warto wspomnieć, że po usunięciu kielicha i podstawki, puszka może być wykorzystywana jako standardowe cyborium do rozdawania komunii pod jedną postacią.