Puszka na komunikanty pod dwiema postaciami
Kościół

Puszka na komunikanty pod dwiema postaciami

Puszka do udzielania komunii św. pod dwiema postaciami to naczynie liturgiczne o specjalnym przeznaczeniu, niezastąpione w tych szczególnych sytuacjach, gdy komunia św. jest udzielana wiernym pod postacią zarówno chleba, jak i wina.Od czasów Soboru Watykańskiego II ma to miejsce w szczególnie uroczystych i podniosłych sytuacjach, które szczegółowo regulują odpowiednie instrukcje kościelne – należą do nich na przykład śluby, prymicje, śluby wieczyste, chrzty osób dorosłych, msze konwentualne oraz wspólnotowe w określone dni itp.

Komunia św. pod dwoma postaciami

Zwykle podczas podawania wiernym komunii w obu postaciach konieczna była obecność dwóch szafarzy, z których jeden rozdawał komunikanty, a drugi – trzymał kielich. Jednak zastosowanie specjalnie zaprojektowanego naczynia pozwala jednemu szafarzowi sprawnie podawać uczestnikom liturgii komunikanty, zanurzone w winie konsekrowanym, gdyż właśnie w taki sposób najczęściej praktykuje się ten rodzaj komunii. Ze względów praktycznych, obecność tylko jednego szafarza stanowi duże ułatwienie podczas sprawowania posługi liturgicznej.

Puszka składa się z kilku elementów. Najistotniejszym z nich jest płaskie, szerokie cyborium na hostie oraz niewielki kielich na wino, mieszczący się kompletnie w puszce. Całość wieńczy pokrywka, ponieważ naczynie to także służy do przechowywania hostii w tabernakulum. Niektóre rodzaje zaopatrzone są jeszcze w specjalną nakładkę, na której szafarz może umieścić kielich i komunikanty, zyskując do nich ułatwiony dostęp oraz dobraną do kompletu patenę.

Puszka na komunikanty pod dwiema postaciami – wykonanie

Jeżeli chodzi o wykonanie puszek do podawania komunii św. pod dwoma postaciami, zwanych także puszkami „2 w 1”, o ich zaletach decydują przede wszystkim względy użytkowe, potem – estetyczne. Dlatego oznaczają się one z reguły prostą formą, ponieważ bogate, ciężkie zdobienia mogłyby przeszkadzać i utrudniać korzystanie z nich podczas liturgii. Ich najbardziej wyrazistym elementem jest mniej lub bardziej ozdobny krzyżyk, wieńczący pokrywkę.

Czasem w celach dekoracyjnych wykorzystuje się także łączenie matowego i polerowanego metalu czy dyskretne, ozdobne żłobienia. Cechą charakterystyczną tych puszek jest płaski, dobrze wyważony kształt, doskonała ergonomia oraz precyzyjne dopasowanie elementów: cyborium, kielicha i nakładki, dzięki czemu pewnie i stabilnie mogą spoczywać w dłoni szafarza. Ich wielkość jest różna – z reguły mogą pomieścić w sobie od dwustu do kilkaset komunikantów. Warto wspomnieć, że po usunięciu kielicha i podstawki, puszka może być wykorzystywana jako standardowe cyborium do rozdawania komunii pod jedną postacią.

Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *