Poradnik zakładania ogrodu - zrób to sam!
Budownictwo

Poradnik zakładania ogrodu – zrób to sam!

Ogrody przydomowe to piękna sprawa. Mały, czy duży, równo przycięty, a może taki, który sprawia wrażenie nieuporządkowanego – każdy jest świetnym uzupełnieniem domu. Umieszczone w nim drzewo owocowe lub zwyczajne ogrodowe, krzewy ozdobne, ławeczka, piękny trawnik i stylowe ścieżki zawsze będą pięknym odzwierciedleniem budynku, oraz świetnym miejscem nadającym się na wypoczynek. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu ogrodu przydomowego? 

Planowanie ogrodu

Planowanie ogrodu warto rozpocząć równie z tworzeniem projektu domu. Możemy wówczas wpasować w niego różne elementy np. taras, w dostępne otoczenie. Przed przystąpieniem do zakładania ogrody warto zaplanować jego układ. Taki projekt pozwoli na uwzględnienie kosztów oraz rozmieszczenie zaplanowanych elementów. Dodatkowo należy uwzględnić wszystkie ścieżki oraz miejsca, w których będzie można wypocząć. Przy uwzględnianiu wypoczynku miele widziany, jest wysoki żywopłot lub parkan, który odgradza nas np. od ulicy czy sąsiadów.

Przygotowanie terenu

Często jest tak, że planujemy ogród, wtedy gdy dom już jest postawiony. W tej sytuacji należy po prostu zacząć od podstaw – czyli nadzwyczajnie w świecie do oczyszczenia terenu. Można zaorać działkę, aby pozbyć się korzeni i chwastów, które mogą wyrosnąć ponownie. Jeżeli planujemy wzniesienia, stawy lub oczka wodne, to warto uwzględnić w początkowej fazie ukształtowania terenu. Rozmieszczając oświetlenie, należy wówczas przeprowadzić instalację elektryczną w miejscach na nią przewidzianą. Dogodnym rozwiązaniem będzie również instalacja nawadniająca, która jest zdecydowanie wygodniejsza niż zraszacze czy węże ogrodowe.

Wybór nawierzchni oraz stylu ogrodu

Kolejnym i istotnym etapem jest wybór odpowiedniego stylu ogrodu, który będzie pasował do domu oraz innych budynków znajdujących się na działce, a także ogrodzenia. Jest wiele możliwości aranżacyjnych – nowoczesny, romantyczny, uporządkowany czy minimalistyczny – taki, aby naprawdę wpadł nasz gust i oczekiwania. Przy wybieraniu stylu ważne jest, aby dobrać odpowiednią ilość miejsca na trawnik oraz na kostkę. Przy wybieraniu kostki, należy zwrócić uwagę na jej kolor, czy też kształt.

Zakładanie trawnika oraz wybór odpowiednich roślin

Wybierając rośliny do naszego ogrodu, należy zwrócić uwagę na ich wielkość, dopasowując je do dostępnej przestrzeni. Przy wyborze roślin można uwzględnić kilka różnych gatunków i stworzyć z nich piętrową kompozycję. Jeżeli chodzi o ich sadze, to bliżej ogrodzenia powinny znajdować się drzewa oraz wyższe krzewy, później byliny, a następnie rośliny najniższe. Warto pamiętać, że przy wyborze roślin, trzeba dostosować je do rodzaju gleby, jaką dysponujemy – wówczas nie trzeba przeznaczać wielu środków na ich pielęgnację. Na samym końcu można pomyśleć o trawniku. W tym przypadku mamy wybór trawnik z rolki lub z siewu. 

Przy zakładaniu ogrodu można skorzystać z pomocy firmy ogrodniczej Ponadczasowe Ogrody, która na co dzień zajmuję się profesjonalnym projektowaniem i zakładaniem ogrodów.