Patena komunijna to niezbędne w każdym kościele narzędzie liturgiczne. Pełni zupełnie inną funkcję w porównaniu do paten głębokich i kielichowych Trzyma ją ministrant podczas przyjmowania przez wiernych Komunii Świętej. To swoiste zabezpieczenie Przenajświętszego Sakramentu, które powinno godnie prezentować majestat Hostii i jednocześnie służyć praktycznie dla ministrantów.
Pateny mszalne – cena
Na rynku dewocjonaliów wybór paten jest bardzo zróżnicowany. Sposób wykonania i tworzywo wpływają w znacznym stopniu na cenę. Mosiężne pateny z drewnianą rączką są dostępne już od 160 złotych. Nieco droższe są pateny niklowane. Najdroższe będą pateny pozłacane. To wydatek rzędu dwustu złotych. Cenę dodatkowo może zwiększyć także ilość ozdób, które znajdują się na rączce bądź uchwycie. Misternie wykonane zdobienia, które wymagają od twórcy odpowiednich umiejętności będą dostępne dla paten bardziej ekskluzywnych I droższych, chociaż nie jest to reguła. Zdarza się, że więcej zapłacimy za schludne, klasyczne pateny w kolorze złota lub srebra, pozbawione dodatkowych ornamentów.
Istotnym kryterium podczas wyboru paten będzie funkcjonalność rączki. Dobór odpowiedniego uchwytu ułatwi zadanie ministrantowi i uchroni przed ewentualnym upadkiem. Na cenę zdecydowanie wpływają również inne parametry pateny. Ze względu na owalny kształt, sprzedawcy najczęściej podają średnicę i długość. Wbrew pozorom, wielkość nie zawsze idzie w parze z kosztem akcesorium. Uwzględniając powierzchnię, pateny można podzielić na płaskie i te bardziej talerzykowate, z charakterystycznym wgłębieniem. Ostatnim istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest pochodzenie naszego produktu. Akcesoria liturgiczne pochodzące z Włoch cieszą się popularnością i w dużej mierze dominują rynek.
Rozważając zakup pateny należy mieć na uwadze, że to wydatek od 150 do nawet 300 złotych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto sprawdzić opinie na temat wybranego przez nas sklepu z dewocjonaliami lub hurtowni. Ponadto ważna będzie wizualizacja użytkowania tego narzędzia liturgicznego. Dobrze jest postawić sobie kilka pytań – Czy wybrana patena prezentowałaby się adekwatnie do wystroju kościoła? Czy posiada odpowiednio oficjalny/uroczysty charakter? Jak patena komponowałaby się na tle pozostałych akcesoriów liturgicznych? Kluczem w znalezieniu idealnej pateny jest więc połączenie funkcji estetycznych i funkcjonalności. Niezbędna może być w tym przypadku konsultacja ze sprzedawcą z Pracowni Brązowniczej Sacrum, który, jako specjalista udzieli fachowej porady.