Chcąc uchronić przewód kominowy przed różnego rodzaju zakłóceniami, jak też samym osłabieniem ciągu należy zamontować odpowiednio dobrane nasady kominowe. Dobór ten powinien być przeprowadzony odpowiedni research, który pozwoli na dopasowanie tych najwłaściwszych.
Jednymi z najczęściej wybieranych w ostatnim czasie są obrotowe nasady kominowe, jednak tak jak w przypadku wszystkich innych i tutaj ogromny wpływ na ich wydajność i skuteczność ma sama instalacja. W niniejszym artykule podpowiemy nieco na temat tego jak wykonać ją w najbardziej odpowiedni sposób.
Istota montażu obrotowych nasad kominowych
Aby uświadomić sobie istotę prawidłowego umieszczenia na szczycie komina odpowiedniej nasady mądrze będzie zapoznać się z jej rolą. Dzięki obrotowym nasadom kominowym ciąg kominowy w przewodach stabilizuje się i jest właściwie wspomagany. Mowa tutaj o trzech najważniejszych typach przewodów:
- dymowe
- wentylacyjne
- spalinowe
Jedno na tym się nie kończy ich rola, bowiem pozwalają one również zabezpieczyć sam przewód kominowy, aby ciąg wsteczny nie miał szansy bytu – co jak wiadomo powodowałoby niebezpieczne cofanie się spalin.
Dodatkową rolę obrotowych nasad kominowych jest ochrona samych kominów przed przyduszeniem i zanikiem ciągu, co mogłoby wynikać z działania wiatrów opadających. Nasady ruchome – obrotowe nie pozwalają też na to, by ptaki urządzały sobie na obszarze kominów wygodne gniazda dla siebie.
Poza tym rolę nasad kominowych potwierdził w 2002 roku minister infrastruktury – zgodnie z jego wytycznymi istnieje obowiązek ich stosowania w w budynkach ulokowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem. Jednym wyjątkiem są paleniska i komory spalania wykorzystujące mechaniczne pobudzanie odpływu spalin.
Gdzie montować obrotowe nasady kominowe?
Jest kilka szczególnych sytuacji i obszarach, które przekładają się na konieczność instalacji obrotowych nasad kominowych. Oczywiście koniecznie będą wszędzie tam, gdzie ciąg ma większe szanse być zaburzonym przez silne wiatry. Podobnie, gdy dom jest otoczony:
- wysokimi drzewami
- górami
- wysokimi budynkami
Jeśli chodzi o typowo konstrukcyjne czynniki wpływające na konieczność montażu obrotowej nasady kominowej chodzi o krótki przewód (dymowy bądź spalinowy) o małym przekroju tudzież gdy ma się do czynienia z wylotem komina usadowionym poniżej kalenicy.
Kiedy obrotowych nasad kominowych nie należy instalować?
Przede wszystkim obrotowe nasady kominowe są całkowicie zbędne w przypadku braku jakichkolwiek problemów z ciągiem. Jeśli odpływ spalin jest wymuszony przez wentylator bądź inne urządzenia – również nie ma takiej potrzeby. Nie są one także najlepszym rozwiązanie, gdy w grę wchodzą zakończenia przewodów które odpowiadają za odprowadzanie spalin z kotłów – z groszkiem na czele. W takich sytuacjach mamy bowiem do czynienia z obecnością substancji negatywnie wpływających na kondycję stali, z której zwykle nasady są wykonane, a to nieuchronnie prowadzi wraz z upływem czasu do konieczności ich wymiany. Warto więc omijać obrotowe nasady kominowe w takich instalacjach.