Nauka pływania dla dzieci - ćwiczenia na sucho
Dzieci

Nauka pływania dla dzieci – ćwiczenia na sucho

Większość dzieci bardzo lubi bawić się wodzie. Przelewanie wody z jednego pojemnika do drugiego lub oblewanie się wzajemnie sprawia dużo radości i śmiechu. Na basen możemy zabrać już kilkunastotygodniowe niemowlę. Natomiast z pięciolatkiem możemy powoli rozpoczynać naukę pływania.

Dlaczego warto pływać?

Nie od dziś wiadomo, że pływanie ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Po pierwsze ładnie modeluje sylwetkę i poprawia postawę. Podczas pływania aktywne są wszystkie mięśnie naszego ciała. Pływanie korzystnie wpływa także na układ oddechowy, ponieważ dzięki niemu zwiększa się pojemność płuc. Dodatkowo ruch w wodzie można porównać do masażu, który poprawia ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Ta informacja jest szczególnie ważna  dla kobiet, ponieważ wynika z niej, że to woda pomaga między innymi w walce z cellulitem. Dodatkowo, jest to dobry sposób na odprężenie i relaks.

Nauka pływania krok po kroku

Stare polskie przysłowie mówi “co nagle to po diable” i tak właśnie jest z nauką pływania. Najważniejsza zasada to się nie śpieszyć. Należy iść do przodu małymi krokami. I tak na początku należy pozwolić dziecku oswoić się z wodą. Niech się tą wodą bawi, ochlapie sobie twarz i zobaczy, że to nic złego. Następnie, gdy dziecko ma na sobie rękawki lub używa makaronika, pomóżmy mu swobodnie unosić się na wodzie. Gdy to już opanuje można powoli próbować leżenia na wodzie na plecach. Dziecko które potrafi i nie boi się leżeć na wodzie można próbować nauczyć pływać stylem dowolnym czyli potocznie zwanym kraulem. Zanim jednak do tego dojdzie warto poćwiczyć pływanie na sucho. Brzmi trochę śmiesznie prawda? Pod tą nazwą kryją się wszystkie ćwiczenia związane z pływaniem a wykonywane są poza basenem.

Przykład ćwiczeń pływania na sucho:

  1. Siedzimy na brzegu ławki obciągniętymi palcami stóp. Wykonujemy ruchy nożycowe przy prostych kolanach. Pamiętać trzeba o palcach stóp. Takie samo ćwiczenie można wykonywać siedząc na brzegu basenu.
  2. Stajemy przy ścianie opierając się prawą ręką o ścianę. Prowadzimy prawą rękę od przodu zaczynając ruch dłonią skierowaną w dół i ku linii środkowej ciała uginając stopniowo łokieć wykonujemy fazę pociągnięcia pod klatkę piersiową a następnie energicznie wypychamy rękę w stronę uda. Przełożenie ręki do przodu rozpoczyna się od wyciągnięcia łokcia z wody przy pozostawionej swobodnie dłoni w wodzie. Gdy łokieć jest w najwyższym położeniu przenosimy przedramię prostując rękę do przodu. Założenie ręki do wody rozpoczynamy od zanurzenia dłoni i wykonania fazy napłynięcia, czyli jak najdalszego wyprostu ręki wraz z dłonią ku przodowi. W teorii brzmi to bardzo skomplikowanie jednakże gdy pokażecie to ćwiczenie dziecku jestem pewna, że szybko opanuje tą technikę pływania.

Opracowanie:
AgamaSport – Monika Chmielewska