Napoje izotoniczne vs napoje energetyczne
Żywność

Napoje izotoniczne vs napoje energetyczne – różnice

Napoje izotoniczne znacznie różnią się od napojów energetycznych. Napoje izotoniczne odpowiadają przede wszystkim za uzupełnienie płynów. Nie wpływają one negatywnie na ludzkie zdrowie. Dzięki nim odzyskuje się energię, uzupełnia poziom elektrolitów i minerałów utraconych podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Napój energetyczny też odpowiedzialny jest za przywrócenie energii, jednak w wielu przypadkach powoduje on obniżenie samopoczucia, jest też niewskazane spożywanie takich napojów w dużych ilościach. Dodatkowo w napojach izotonicznych znajduje się stosunkowo mało cukrów, w napojach energetycznych jest ich dużo więcej, dlatego izotoniki są dużo zdrowsze w opinii zwykłych ludzi, ale też doświadczonych ekspertów.

Przydatne minerały w napojach izotonicznych

Zaletą napojów izotonicznych jest z całą pewnością to, że zawierają w sobie wiele przydatnych minerałów, takich jak magnez, czy też potas. Warto dostarczać je do organizmu w sporych ilościach zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia się biegało, czy też jeździło przez długi czas na rowerze. Najważniejszą różnicą pomiędzy napojami izotonicznymi oraz energetycznymi jest to, że w energetykach znajduje się kofeina. Eksperci czasami uważają, że jest jej tam zbyt dużo, co powoduje np. bóle głowy, gdy wypije się kilka napojów tego typu w ciągu dnia. W izotonikach nie ma kofeiny, nie pobudzają one co prawda aż tak bardzo do działania, jak energetyki, ale dzięki nim można poczuć się zdecydowanie lepiej po treningu i na pewno człowiek się wtedy nie odwodni. Energetyków nie można stosować do nawadniania organizmu, nie po to zostały one stworzone przez producentów.

Zbliżone ceny

Na uwagę zasługuje też zbliżona cena obu rodzajów napojów. Na pewno można to zaliczyć na spory plus, ponieważ zarówno za napoje izotoniczne, jak i energetyczne nie trzeba płacić dużych pieniędzy. Lepsze dla zdrowia są izotoniki, lecz większą dawkę energii zapewniają energetyki, dlatego też ludzie muszą zdecydować się na czym im konkretnie zależy. Jeśli ma to być jedynie uzupełnienie płynów, to napój izotoniczny nie będzie miał pod tym kątem żadnej konkurencji. Jeśli natomiast ma to być dodanie energii na kilka godzin, to na pewno lepszy będzie napój energetyczny. Nie warto jednak przesadzać z dostarczaniem do organizmu kofeiny, dlatego też z energetykami trzeba uważać, aby przypadkiem sobie nie zaszkodzić, natomiast izotoniki nie mają żadnych skutków ubocznych. Energetyki dodatkowo odpowiadają za wypłukiwanie z organizmu witamin, działają podobnie do kawy.

Zarówno napoje energetyczne jak i izotoniczne można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Jeżeli ktoś aktywnie uprawia sport i często korzysta z takich napojów może zaopatrzyć się w ich większa ilość na czym zaoszczędzi. Kupowanie pojedynczych napojów kosztuje więcej od kupienia całej paczki w hurtowni. Hurtownią zajmująca się rozprowadzeniem takich napojów jest spozywczo.pl. Ich ofertę możesz zobaczyć na stronie www.