Najlepsze wina hiszpańskie, których musisz spróbować
Żywność

Najlepsze wina hiszpańskie, których musisz spróbować

Hiszpania jest jednym z głównych producentów wina w Unii Europejskiej. Tradycja uprawy winorośli i produkcji wina liczy sobie bowiem w tym kraju wiele lat, a ponad połowa winnic na terenie Europy znajduje się właśnie w Hiszpanii. Jakie są wina hiszpańskie, których warto spróbować – oto najważniejsze z nich!

Rioja – najpopularniejsze hiszpańskie wino

Wino hiszpańskie Rioja należy do najbardziej znanych spośród proponowanych przez ten kraj trunków. Produkowana z winorośli uprawianych w okolicach miasta Logroño Rioja to wino hiszpańskie, które z łatwością dostaniemy nie tylko w sklepach i supermarketach w tym kraju, ale również w większości krajów na terenie Europy. Z jakiego względu Rioja cieszy się aż taką popularnością? Pochodzi ona ze szczepu Tempranillo i pozwala na produkcję czerwonego wina wytrawnego, które doskonale komponuje się z posiłkami. Młode wina hiszpańskie typu Rioja mają delikatny, owocowy i orzeźwiający smak, dzięki czemu można popijać je jako aperitif przed obiadem. Z kolei wina ze starszych roczników odznaczają się głębokim, wykwintnym bukietem, który czyni z nich doskonały dodatek do wieczornego biesiadowania.

Orzeźwiająca Cava

Hiszpania to jednak nie tylko wytrawne czerwone trunki, ale również wyjątkowo lubiana, orzeźwiająca i lekko musująca, przypominająca nieco smakiem szampana Cava. To musujące wino nazywane jest więc czasami katalońskim szampanem, a jego historia sięga II połowy XIX wieku. To wówczas doktoryzowany inżynier Politechniki Madryckiej – Luis Justo Villanuevy przedstawił swoją pracę naukową na temat wykorzystania metody szampańskiej do produkcji alkoholu, a jeden z jego studentów postanowił wykorzystać ją w praktyce. Już w 1878 roku na rynku pojawiła się Cava otrzymywana z wykorzystaniem procesu drugiej fermentacji w butelce. Do dziś Cava produkowana jest w katalońskiej strefie Alto Penedes, a ze względu na korzystne warunki atmosferyczne dla uprawy winorośli odznacza się większą ilością cukrów, przez co nie trzeba jej dosładzać w procesie fermentacji jak szampana.

Jakie wina hiszpańskie warto wybrać?

Wybór wina hiszpańskiego zależy oczywiście od sytuacji, w jakich zamierzamy ich próbować oraz naszych prywatnych upodobań. Nasz sklep internetowy oferuje bogaty wybór zarówno popularnej i lubianej Riojy, jak i orzeźwiającej Cavy. W naszej ofercie można znaleźć również słynną Sherry pochodzącą z Andaluzji czy delikatny, różowy koktajl truskawkowy La Sala Rosado. Zapraszamy na stronę Winoland do przejrzenia całej oferty oraz zamówień Państwa ulubionych trunków z Hiszpanii!