Na czym polega protetyka stomatologiczna? Poradnik pacjenta
Blog

Na czym polega protetyka stomatologiczna? Poradnik pacjenta

Protetyka stomatologiczna to jedno z najważniejszych osiągnięć stomatologii. Dentyści codziennie za jej pomocą ratują mnóstwo ludzkich uśmiechów. A jednak wciąż wielu się jej boi. My wierzymy, że strach bierze się z niewiedzy i dlatego chętnie podpowiadamy, co każdy pacjent musi wiedzieć o protetyce stomatologicznej.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna polega na przywróceniu pacjentowi odpowiedniego zgryzu i wyglądu zębów poprzez wypełnienie brakujących tkanek zęba lub miejsc po brakujących zębach. Leczenie protetyczne może przyczynić się również do poprawy artykulacji i zahamowania chorób rozwijających się w jamie ustnej.

Rodzaje wypełnień ubytków

Dobór odpowiedniej metody leczenia protetycznego zależy m.in. od wieku pacjenta, ilości utraconych zębów i tego w jaki sposób zostały utracone oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ważnym kryterium jest też budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na leczenie protetyczne.

Jeżeli nie straciliśmy wszystkich zębów lub po prostu mamy je mocno uszkodzone, możemy skorzystać z koron lub mostów. Mostami wypełnia się miejsca po pojedynczych zębach, które wypadły. Korony natomiast nakłada się na swoje zęby lub mocuje do protez i implantów. Sprawiają, że zęby stają się ładniejsze i mocniejsze- umożliwiają normalne spożywanie pokarmów.

Najtrwalszym sposobem na uzupełnienie brakujących zębów jest zastosowanie implantów. Są one wkręcane prosto w naszą kość i jako jedyne są w stanie stworzyć biologiczna jedność z organizmem.

Do stałych uzupełnień protetycznych zalicza się także licówki, które nakłada się na własne zęby, służą głównie do poprawy wyglądu i wielkości zgryzu.

W przypadku kiedy przeważająca część zębów wypadła stosuje się protezy zębowe ruchome. Wyróżniamy wśród nich protezy akrylowe, których zaletą jest niska cena i możliwość wykonania na NFZ oraz protezy szkieletowe osadzone na metalowym szkielecie, które są znacznie solidniejsze a także nie osiadają na błonie śluzowej jamy ustnej, co powoduje mniej problemów zdrowotnych dla osób z protezami.

Przygotowania do leczenia protetycznego

Przy leczeniu protetycznym, tak samo jak przy wielu innych stomatologicznych zabiegach, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej zębów, która daje trójwymiarowy obraz tkanek pacjenta. Następnie, zwłaszcza u osób starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe, dentysta może zlecić wykonanie podstawowych badań takich jak krew czy mocz. Jest to oczywiście poprzedzone obszernym wywiadem i sprawdzeniem ogólnego stanu jamy ustnej.

Pamiętajcie, by w wywiadzie zaznaczyć wszystkie wasze oczekiwania i wątpliwości, tak aby faktycznie być zadowolonym z efektów końcowych. Z protezami nie należy czekać, bo każdy, nawet najmniejszy ubytek w jamie ustnej powoduje zmiany w aparacie żucia, a te przyczyniają się do wielu innych chorób układu pokarmowego.

Jeżeli zdecydujesz się na zabieg jakim jest protetyka stomatologiczna sprawdź ofertę doświadczonego i rzetelnego dentysty – Dentysta Pszczyna.