Kubki PLA to jedna z alternatyw dla szkodliwych i długo zalegających w środowisku opakowań plastikowych. Znacznie łatwiej je przetworzyć, a przy ich produkcji wykorzystuje się naturalne surowce. W przeciwieństwie do wielu ekologicznych pojemników, wiernie przypominają swoje pierwowzory.
Jak i z czego wykonane są kubki PLA?
Ogrom plastikowych śmieci, które zanieczyszczają planetę, to główna przyczyna sięgania po alternatywne surowce podczas produkowania butelek, opakowań, jednorazowych naczyń i sztućców. Każda rodzina codziennie korzysta z wielu pudełek i woreczków z tworzywa sztucznego, które po wyjęciu produktu trafiają prosto do śmietnika. Choć segregowanie śmieci jest popularne wśród wielu świadomych ekologicznie konsumentów – to wciąż za mało. Całej rzeszy ludzi niespecjalnie zależy na ochronie środowiska, a z drugiej strony – plastik wymaga dłuższego przechowywania i przetwarzania niż jego biodegradowalne odpowiedniki.
Przy produkcji kubków PLA korzysta się z najczęściej z kukurydzy lub buraków cukrowych. Surowce roślinne poddaje się fermentacji, a w jej wyniku powstaje kwas mlekowy. Kwas mlekowy podlega różnym procesom, a ostatecznie – polimeryzacji. Produktem końcowym jest PLA – polilaktyd (polimer lub polikwas mlekowy). Uzyskany z naturalnych źródeł materiał jest termoplastyczny i do złudzenia przypomina zwykły plastik. Jest przezroczysty i bezbarwny, a co więcej – nadaje się do formowania w klasycznych urządzeniach służących do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Nie trzeba ich dodatkowo dostosowywać.
Biodegradowalność i funkcjonalność kubków PLA
To, że materiał jest biodegradowalny, oznacza, że naturalnie i łatwo ulega on procesowi rozkładu, a przy tym – nie wytwarza substancji szkodliwych dla organizmów żywych. W przypadku PLA, szybkość tego procesu może być regulowana. Zakłada się okres od kilku miesięcy do kilku lat. Biorąc pod uwagę kubki PLA i inne naczynia wytworzone ze skrobi kukurydzianej lub buraków, można mówić o krótszym okresie rozpadu. Dłuższe zdarzają się w przypadku wyrobów, które z racji swojego przeznaczenia powinny mieć długą żywotność. PLA stosuje się bowiem np. w produkcji ogniw fotowoltaicznych (bardzo popularnych w ostatnich latach) oraz medycznych implantów i śrub.
Z PLA wykonuje się m.in. jednorazowe pojemniki (z wieczkiem lub bez), wieczka z „dziubkiem” do kubków na gorące napoje lub wieczka z nacięciem na słomkę (na zimne napoje) oraz kubki PLA. Te ostatnie występują w różnych rozmiarach – można je z powodzeniem wykorzystywać w branży gastronomicznej czy też rozrywkowej. Nadają się do zimnych napojów lub lekkich deserów. Świetnie sprawdzą się na imprezach plenerowych – festiwalach i festynach, jak i mniejszych przyjęciach ogrodowych. W sklepach można dokupić nie tylko płaskie wieczka, ale i wypukłe – o otworem na słomkę lub bez.