Kto może założyć biuro rachunkowe i jak zdobyć certyfikat?
Finanse

Kto może założyć certyfikowane biuro rachunkowe?

Zapotrzebowanie na certyfikowane biura rachunkowe w dzisiejszych czasach jest naprawdę spore. Chyba nie jest to dla nikogo niezrozumiałe, skoro dzięki takim biurom można zająć się skutecznie księgowością własnej firmy i odciążyć prezesa z wielu obowiązków. Można w ten sposób zaoszczędzić też dużo czasu, jednak trzeba mieć pewność, że dane biuro jest certyfikowane i działa zgodnie z polskim prawem.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kto konkretnie może takie biuro założyć. Przede wszystkim musi to być osoba pełnoletnia, dodatkowo nie może być ona w trakcie swojego życia karana. Oprócz tego musi mieć ważne ubezpieczenie OC, aby ewentualnie odpowiadać za wyrządzone szkody w wyniku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Widać wyraźnie, że już na początku zaczynają się schody, a to dopiero początek wymogów.

Jakie kryteria jeszcze należy spełnić?

Bardzo ważnym kryterium jest posiadanie specjalnego certyfikatu, który nosi nazwę certyfikatu eksperta usług księgowych. Dzięki temu można oczywiście poświadczyć rzetelność swoich usług, a co za tym idzie zdobyć zdecydowanie większą liczbę klientów na rynku. Każda osoba chętniej zaufa przedstawicielowi biura rachunkowego, jeśli będzie ono certyfikowane, ponieważ klient ma wtedy pewność, że działa ono profesjonalnie i nie powinno zawieść przy realizacji ważnych usług księgowych dla danej firmy. Oczywiście nie można zapominać też o wypełnieniu formularza CEIDG. Zdobyć taki formularz może każda zainteresowana osoba, np. w siedzibie Urzędu Miasta, ale też na stronie internetowej takiej instytucji, więc warto go dobrze poszukać, a potem można przystąpić do działania. Należy też wypełnić wszelkie formalności w Urzędzie Skarbowym oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dlaczego warto zdobyć certyfikat?

Niektóre biura rachunkowe nie dążą do tego, aby zdobyć wyżej wymieniony certyfikat, ponieważ trochę czasu to zajmuje, a niekoniecznie uda się go wszystkim zdobyć. Jest to jednak niezwykle korzystne działanie, jeśli chce się rozwinąć własną działalność gospodarczą na szerszą skalę i zdobyć uznanie w oczach wielu klientów. Oczywiście trzeba wykazać się sporą wiedzą i doświadczeniem, aby uzyskać taki dokument, ale warto o to powalczyć, jeśli nie chce zostać się z tyłu, za innymi biurami rachunkowymi. Najważniejsze jest to, że taki certyfikat pomoże przedstawicielom biura rachunkowego uwiarygodnić własne usługi księgowe na rynku, a co za tym idzie biuro zyska ogromną rzeszę nowych zwolenników, co może przełożyć się na większe przychody finansowe.

Więcej informacji na temat kto może założyć biuro rachunkowe i jakie kryteria trzeba spełnić znajdziesz na stronie www.roscotax.pl