Krok po kroku: jak sprzedać dom bez pośrednika?
Blog

Krok po kroku: jak sprzedać dom bez pośrednika?

Sprzedaż domu wiąże się nie tylko ze znalezieniem kupca na tę nieruchomość. Wymagane jest również załatwienie wszystkich formalności. Dom można sprzedać wynajmując pośrednik albo samodzielna. Taka bezpośrednia sprzedaż ma swoje zalety. Przede wszystkim odchodzą koszty pośrednika, przez co można zaproponować niższą kwotę za dom. Jak sprzedać dom krok po kroku bez pomocy pośrednika?

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest określenie wartości wystawianej na sprzedaż nieruchomości. Zbyt wysoka cena odstraszy potencjalnych klientów, a zbyt niska będzie sugerować, że dom nie spełnia standardów. Chcąc dobrze oszacować wartość nieruchomości można sprawdzić ceny podobnych domów od zbliżonej wielkości. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja.

Dalsze kroki

Po oszacowaniu wartości domu, należy przystąpić do kompletowania wszelkich dokumentów, czyli aktu własności oraz wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu. Następnie można przygotować ofertę. Najważniejsza jest dobra promocja, czyli dodanie ogłoszenia w Internecie oraz prasie. Chcąc dotrzeć do wielu zainteresowanych osób można skorzystać z płatnych portali ogłoszeniowych. Po wystawieniu dobrego ogłoszenia nie można zapomnieć o tym, że odbieranie telefonów oraz prezentacja domu będzie spoczywała na właścicielu. Dlatego trzeba zarezerwować odpowiednią ilość czasu, żeby umówić potencjalnych kupców. Do prezentacji także warto dobrze się przygotować i z góry zaplanować jej przebieg. Odpowiednie podejście do zainteresowanych może zaowocować szybką i bezproblemową transakcją. Można także próbować targowania się, co na pewno korzystanie wpłynie na negocjacje.

Finalizacja transakcji

Ostatnim krokiem będzie finalizacja transakcji, czyli podpisanie stosownej umowy oraz otrzymaniu zapłaty za dom. Przy takich kwotach należność przelewana jest na konto bankowe. Jak widać, z odrobiną chęci oraz poświęconego czasu można sprzedać dom bez pomocy pośrednika. Jest to przede wszystkim oszczędność pieniędzy.