Finanse

Krajowy Rejestr Długów – Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów czyli biuro informacji gospodarczej powstał w 2003 r. Jest pierwszym polskim rejestrem udostępniającym informacje gospodarcze, podlega aktualnemu odpowiednikowi ministerstwa gospodarki. Celem stworzenia rejestru było udostępnienie platformy wymiany informacji o nierzetelnych i niesolidnych konsumentach oraz podmiotach gospodarczych. KRD zajmuje się zbieraniem oraz udostępnianiem danych na temat aktualnej sytuacji finansowej konsumentów oraz firm. Biuro przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia informacje i dane gospodarcze o zadłużeniu, ale i wywiązywaniu się z zobowiązań.

Informacje do biura może przekazać każdy, zarówno instytucja jak i osoba fizyczna, pod warunkiem oczywiście, że potrafi udokumentować swoje zgłoszenie. Dane o dłużniku pozostają widoczne dla wszystkich użytkowników KRD, jednak aby można było dopisywać dłużników i przeglądać informacje o nich należy wykupić abonament miesięczny. Od początku istnienia platformy pobrano 145 mln raportów.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Raz na pół roku można całkowicie nieodpłatnie sprawdzić, czy zostało się zgłoszonym do KRD, wystarczy:

Założyć konto na stronie www.krd.pl. Podczas zakładania konta musimy podać dane ze swojego dowodu osobistego.

Następnie zostaniemy poproszeni o weryfikację swojego adresu email oraz numeru telefonu, musimy zaznaczyć też różne pola zgód. Warto to zrobić, może z wyjątkiem zgód marketingowych.

Gdy proces rejestracji się zakończył przechodzimy do logowania do panelu klienta. Tam należy wybrać opcję “dla konsumentów” i podać jeszcze raz numer pesel oraz hasło.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie jeszcze raz naszej tożsamości. Można to zrobić dwojako, albo za pomocą przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł, które potem zostanie nam oddane, albo przesyłając zdjęcia czy skany dowodu osobistego. Czasem na weryfikację trzeba poczekać, nawet 24 godziny – w przypadku przesyłu zdjęcia. Jeżeli jest to 1 zł, weryfikacja powinna do nas wrócić w trakcie kilku minut.

Po otrzymaniu weryfikacji tożsamości należy kliknąć w przycisk “sprawdź mój pesel” i poczekać na raport. Będzie on widoczny w zakładce Raporty w menu głównym.

Co 6 miesięcy można sprawdzić swój pesel bezpłatnie, w tym samym okresie można pobrać informację i sprawdzić czy ktoś pobierał nasze dane z KRD. Jeżeli jednak chcemy korzystać z tej usługi znacznie częściej, można to zrobić wpłacając kwotę 6,90 zł. Roczny abonament kosztuje 4,90 zł. miesięcznie i daje możliwość wglądu w KRD bez ograniczeń, oprócz wglądu –  miesięcznie sami możemy wpisywać nawet 10 dłużników wobec nas samych.