Jakie firany najlepiej sprawdzą się w kuchni? Poradnik dekoratora
Różne

Jakie firany najlepiej sprawdzą się w kuchni? Poradnik dekoratora

W trakcie aranżacji kuchni musimy wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, nie zawsze związanych z estetyką, ale też wygodą i funkcjonalnością. Wbrew pozorom dużym wyzwaniem może się okazać wybór dekoracji okiennej, mamy do dyspozycji wiele interesujących opcji, jednak nie wszystkie materiały będą odpowiednie do kuchni.

Rolety i żaluzje

Coraz częściej zamiast standardowych firan i zasłon decydujemy się udekorować okna roletami oraz żaluzjami. jest to rozwiązanie praktyczne i wygodne, jednak nie dające zbyt dużego pola do popisu dekoratorom. Oczywiście Można znaleźć rolety z ciekawymi wzorami, również tymi związanymi z kulinariami, jednak nie są to zbyt estetyczne produkty, ciężko znaleźć motyw, który nie byłby po prostu kiczowaty. Żaluzje z kolei mogą zabierać zbyt wiele światła, poza tym gromadzą wiele kurzu, który w kuchni pełnej tłustych oparów będzie trudny do usunięcia. Dlatego z punktu widzenia praktycznego oraz estetycznego najlepiej sięgnąć po gustowne firany.

Najlepsze firanki do kuchni

Pomieszczenie, w którym codziennie przygotowujemy potrawy nie musi być szczelnie zasłonięte przed okiem sąsiadów, dlatego w oknach wystarczą firany, zasłony są zbędne. Najprostszą w montażu opcją, niewymagającą użycia karnisza, będą zazdrostki montowane na specjalnych kijkach, które przymocowujemy do ramy okiennej. Zazdrostki można umieścić w górnej części okna, gdzie będą pełnić funkcję czysto dekoracyjną, lub w dolnej, dzięki czemu będą zasłaniać pomieszczenie w ciągu dnia. Wiele osób decyduje się jednak na zamontowanie w kuchni standardowych firan, podwieszanych na karniszach, dostępnych w wielu wzorach oraz fasonach. Bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym kuchni będzie firana w stylu francuskiej rolety, która można podwijać wedle potrzeby, tworząc na niej piękne marszczenia. Dzięki opcji regulacji możemy sobie pozwolić na dobór mniej przejrzystych firan, które za dnia będą podciągnięte, wpuszczając do kuchni światło. Wieczorem natomiast po opuszczeniu będą chronić nas przed ciekawskimi sąsiadkami. Do kuchni sprawdzą się też firany dłuższe po bokach i krótkie na środku, będą one ciekawą dekoracją naszego okna.

Różnorodne wzory

Kuchnia nie powinna być nudna, dlatego wybierając firany do tego pomieszczenia, warto sięgnąć po model z ciekawymi motywami. W sklepach znajdziemy wiele interesujących wzorów nawiązujących do tematyki kulinariów. Mogą to być barwienia w kształcie owoców, warzyw, napisów lub innych, ciekawych elementów. Należy tylko pamiętać, aby kolorystka firan współgrała z tą zastosowaną na meblach.

Więcej o firanach świetnie nadających się do kuchni dowiesz się ze strony: http://www.swiatfiranzaslon.pl/firany/