Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży nieruchomości?
Różne

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży nieruchomości?

Każda sprzedaż nieruchomości jest ograniczona obowiązującymi w danym momencie przepisami prawa. Aby wszystko było zgodnie z prawem należy więc dopełnić wszelkich formalności, które w większości przypadków dla przeciętnej osoby są raczej dość skomplikowane. Warto więc w razie wątpliwość nie bać się sięgnąć po opinię oraz radę osoby wykwalifikowanej – na przykład pośrednika nieruchomości z agencji Cosmopolitan.

Warto pamiętać, że umowa sprzedaży i kupna może być przygotowana jedynie przez notariusza. Jest to gwarancja tego, że zostanie ona zawarta zgodnie z prawem oraz, że żadna ze stron nie zostanie poszkodowana. Z pewnością więc każdy notariusz chętnie odpowie na nasze pytania w temacie sprzedaży nieruchomości, co pozwoli rozwiać wszelkie ewentualnie targające nas wątpliwości. Na sam początek warto jest także dookreślić samo pojęcie nieruchomości. Bo tą nazwą można rozumieć kilka rzeczy – począwszy od gruntów, lasów, działek budowlanych i rekreacyjnych, poprzez budynki mieszkalne oraz użytkowe.

Dokumenty potrzebne przy sprzedaży nieruchomości

Aby sprzedaż nieruchomość zgodnie z prawem należy przede wszystkim zebrać komplet wymaganych dokumentów – pierwszym z nich jest przede wszystkim numer Księgi Wieczystej oraz tytuł prawny na mocy którego jesteśmy właścicielami danej nieruchomości. Dodatkowo jeśli daną nieruchomość nabyliśmy poprzez zakup z tzw. drugiej ręki wymagany jest również akt notarialny umowy sprzedaży. Jeśli zaś nieruchomość pochodzi od developera należy mieć akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu. Inne dokumenty należy okazać w przypadku jeśli dana nieruchomość pochodzi z darowizny lub jest efektem spadku. W przypadku darowizny wymagany jest dokument aktu notarialnego umowy darowizny. Dodatkowo jeśli dana darowizna miała miejsce po 2007 roku sprzedając nieruchomość należy przedstawić również zaświadczenie z Urzędu Skarbowego na temat tego, że został uiszczony podatek od darowizny lub oficjalna informacja o tym, że nie był on należny. W przypadku otrzymania nieruchomości ze spadku potrzebny jest akt notarialny, poświadczenie dziedziczenia lub postanowienie sądu o nabyciu spadku. Podobnie jak w przypadku darowizny trzeba dodatkowo przedstawić zaświadczenie z US. W przypadku sprzedaży mieszkania, które jest ulokowane w bloku niezbędne jest również zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych oraz zaświadczenie dotyczące tego, że nikt nie jest zameldowany w danym mieszkaniu.Dokumenty te można uzyskać w spółdzielni mieszkaniowej oraz w Urzędzie Gminy czy w Urzędzie Miasta.