Jak zadbać o dach przed zimą?
Budownictwo

Jak zadbać o dach przed zimą?

Zima w Polsce może mieć różne oblicza. Generalnie jednak, zima jest porą roku, w której temperatury mogą spadać sporo poniżej zera stopni Celsjusza. Ponadto w czasie zimy mogą pojawić się długotrwałe i mocne opady śniegu. Zdarzać się mogą także mocno wiejące wiatry, zamiecie śnieżne. Wszystko to sprawia, że warunki pogodowe w czasie zimy mogą być dosyć trudne. Dlatego też dobrze jest przygotować odpowiednio swój dom na czas zimowy. Koniecznie trzeba zadbać o dobre przygotowanie i zabezpieczenie dachu.

Przygotuj dach na zimę

Dach jest poddany wielu czynnikom w czasie zimy, które mogą sprawić, że jest on zagrożony. Jednym z zagrożeń dla dachu jest zalegający na nim śnieg. Jeżeli na dachu będzie się gromadziło coraz więcej śniegu, jego ciężar będzie coraz większy, co za tym idzie, w pewnym momencie dach może tego naporu nie wytrzymać. Innym zagrożeniem jest zamarzająca woda, która może dostać się pod pokrycie dachu. Woda zamarzając zwiększa swoją objętość, co może osłabić usytuowanie dachu. Uwagę trzeba zwrócić także na rynny, które również należy dobrze przygotować na okres zimy.

Kontrola stanu technicznego pokrycia dachowego

Przed zimą dobrym pomysłem będzie sprawdzenie stanu technicznego dachu. Istotna będzie kontrola szczelności pokrycia dachowego. Szczególną uwagę podczas przeglądu trzeba zwrócić na łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego. Przegląd dachu można wykonać samemu, jednak dobrym pomysłem może być zlecenie przeglądu doświadczonemu dekarzowi. Ewentualne problemy z szczelnością dachu można rozwiązać stosując na przykład kit dekarski, którym szczeliny można wypełnić. Oczywiście rozwiązanie problemu zależy od tego, jak wielki jest ten problem. Dekarz na pewno podpowie odpowiednie rozwiązanie.

Należy także pamiętać o sprawdzeniu stanu okien dachowych, jeżeli takie występują. Należy sprawdzić stan uszczelek, zawiasów oraz okuć.

Zadbaj o rynny

W zimie mogą często następować zmiany temperatur, co niesie ze sobą ryzyko ciągłego zamarzania i rozmarzania śniegu. Może to spowodować, że w rynnach powstaną zatory z lodu, co uniemożliwi swobodny odpływ wody. W ten sposób powstają zacieki lodowe oraz sople, które mogą być sporym zagrożeniem dla osób, znajdujących się pod nimi. Polecanym rozwiązaniem w tym przypadku jest montaż kabli grzewczych w systemie rynnowym. Dzięki takiemu systemowi możemy być pewni, że sople nie będą nam zagrażały.

Przed zbliżającą się zimą zlećmy kontrole stan dachu naszego domu dekarzowi lub cieśli. Ważne jest, żeby wszelkie możliwe problemy rozwiązać przed okresem, w którym rozpoczną się mrozy oraz opady śniegu. Szczelny i dobrze przygotowany dach na zimę to bezpieczeństwo dla domu, jak i jego mieszkańców.