Warzywa to jedne z najbardziej cennych produktów do konsumpcji. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu człowieka. Niestety, ilość zjadanych warzyw przez większość osób jest za mała. Powinno spożywać się warzywa do każdego posiłku, ale wiele osób nie je ich wcale lub zadowala się kawałkiem pomidora na kanapce. Tymczasem warzywa zawierają bardzo dużo witamin, a także cenne składniki mineralne. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Zastanawiasz się, w jaki sposób wkomponować warzywa do codziennej diety, tak, żeby ich spożywanie stało się prawdziwą przyjemnością? Zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących zwiększenia ilości warzyw w codziennym jadłospisie.
- Ile warzyw powinno się jeść codziennie?
- Korzyści jedzenia warzyw
- Warzywa konserwowe zamiast świeżych
- Konserwowanie warzyw – sposób na przedłużenie ich trwałości?
- Pomysły na dania z warzywami konserwowanymi
Ile warzyw powinno się jeść codziennie?
Zastanawiasz się, jaką ilość warzyw powinno się zjadać codziennie? Przeciętnie mówi się o 5 porcjach. Ile konkretnie powinna mieć porcja? Przeciętnie zaleca się, żeby wynosiła średnio 100 g. Oznacza to w praktyce jedną paprykę, średniego ogórka, dużą marchewkę, pomidora lub buraka. W tym powinny znajdować się warzywa świeże, ale także mrożone. Doskonałym rozwiązaniem jest także skorzystanie z warzyw konserwowych, które mają długi termin przydatności i zawsze warto je mieć w swojej spiżarni. Świeże warzywa myjemy przed spożyciem. Można je także obrać, pamiętając, że w skórce mogą znajdować się także cenne witaminy. Obecnie na sklepowych półkach znajduje się tak duży wybór różnego rodzaju produktów, że właściwie wszystkie warzywa dostępne są prawie cały rok. Warto jednak bazować na sezonowości i kupować takie warzywa, na jakie aktualnie jest sezon. Najwięcej warzyw jest latem, ale duży wybór jest także wiosną i jesienią. Zimą można sięgnąć po mrożonki lub warzywa konserwowe. Konserwy warzywne można przygotować samodzielnie w domu, ale jeśli cierpisz na brak czasu warzywa konserwowe z dostawą do domu będą najlepszym rozwiązaniem.
Korzyści jedzenia warzyw
Korzyści jedzenia warzyw jest bardzo wiele. Przede wszystkim posiadają one wiele witamin, a także B-karotenu, kwasu foliowego i składników mineralnych, takich jak wapń, potas i magnes. Warzywa posiadają także sporą dawkę przeciwutleniaczy, a także błonnika. Warzywa składają się w dużej mierze z wody, dzięki czemu są niskokaloryczne. Jednocześnie warzywa są sycące. Dzięki temu można zjeść ich sporo. Polecane są w redukcji wagi – pomagają utrzymać sytość posiłków, przy jednoczesnych zachowaniu odpowiedniej kaloryczności. Warzywa stanowią doskonałą profilaktykę różnego rodzaju schorzeń. Pomagają zachować zdrowie, witalność i siłę. Jedzenie odpowiedniej ilości warzyw to podstawa zdrowego, zrównoważonego trybu życia.
Warzywa konserwowe zamiast świeżych
Warzywa konserwowe świetnie sprawdzają się wtedy, kiedy dostęp do świeżych jest utrudniony. Nie powinny stanowić podstawy zdrowej diety, a raczej jej uzupełnienie. Umieszczenie warzyw w zalewie sprawia, że część cennych witamin może się w niej znaleźć. Dlatego tego typu przetwory zalecane są do spożycia w formie uzupełnienia codziennej diety. Konserwowe warzywa sprawdzą się także w terenie, podczas wyjazdów, wycieczek, na campingu. Są łatwe w transporcie i gotowe do spożycia na zimno. Z pewnością warto mieć w swojej domowej spiżarni różne warzywa konserwowe. Mogą przetrwać przez długi czas, dlatego warto mieć je pod ręką. Dzięki temu zawsze będziesz mieć w zanadrzu składniki na sałatkę lub dodatek do obiadu.
Konserwowanie warzyw – sposób na przedłużenie ich trwałości?
Warzywa konserwowe mają bardzo długo termin przydatności do spożycia. Wynika to z faktu, że zostały poddane procesowi konserwowania. Warzywa konserwowe mogą być alternatywą warzyw świeżych, w sytuacjach, kiedy dostęp do nich jest utrudniony. Nie powinny stanowić jednak jedynych warzyw w zdrowej diecie. Jakie warzywa konserwowe są najpopularniejsze? Przede wszystkim groszek konserwowy, kukurydza, fasola, a także ogórki. Innym pomysłem na przedłużenie trwałości warzyw jest ich kiszenie. Kiszone ogórki to obowiązkowy element każdej zimy. Poza tym kisić można pomidory, buraczki, rzodkiewki i inne warzywa.
Pomysły na dania z warzywami konserwowanymi
Zastanawiasz się, jakie dania możesz skomponować z warzyw konserwowych? Będą stanowić świetny dodatek do warzywnych kompozycji. Idealnie sprawdzają się w sałatkach. Możesz przygotować tradycyjną jarzynową z użyciem warzyw z konserwy lub dodać do zielonej sałaty na przykład ciecierzycę. Konserwowe warzywa strączkowe doskonale sprawdzą się w daniach na ciepło, takich jak wszelkiego rodzaju gulasze warzywne, curry, fasolka po bretońsku. Konserwowe warzywa nie wymagają specjalnej obróbki termicznej. Można spożywać je prosto z puszki. Świetnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i na wyjeździe.