Ile w Warszawie kosztuje wycena niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?
Blog

Ile w Warszawie kosztuje wycena niezależnego rzeczoznawcy samochodowego?

Opiniowanie oraz ocenianie zagadnień motoryzacyjnych dotyczących przede wszystkim samochodów stanowi trudne i niekiedy skomplikowane zadanie. Dlatego też konieczne jest podjęcie współpracy z rzeczoznawcą. Jest to fachowca, dzięki któremu można jasno i w prosty sposób określić wiele szczegółów na temat danego pojazdu. Jego opinia ma również niebagatelny wpływ na ocenę zdarzeń drogowych, dlatego warto wiedzieć jakie są ceny skorzystania z pomocy rzeczoznawcy w Warszawie.

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy (jak sama nazwa wskazuje) zajmuje się określeniem ceny oraz realnej wartości samochodu w danym momencie jego użytkowania przez poprzedniego kierowcę. Do jego zadań należy przygotowanie specjalnych raportów dotyczących zagadnień motoryzacyjnych, na podstawie których możliwa jest później jego wycena. Wyceny niezależnych rzeczoznawców samochodowych zlecane są przede wszystkim przez towarzystwa ubezpieczeń. Ich ocena stanowi niekiedy podstawę do uznania i wypłaty świadczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC podczas zdarzenia drogowego lub też ich odrzuceniu.

Rzeczoznawca samochodowy oprócz znajomości praktycznie wszystkich marek samochodów oraz informacji newralgicznych na ich temat korzysta ze specjalistycznych kalkulatorów (najczęściej Audatex lub Eurotax). Po umieszczeniu danych na temat wieku pojazdu, stanu technicznego itp. kalkulator automatycznie oblicza realną wartość danego pojazdu. Dzięki temu można wiedzieć ile kosztować będzie naprawa danego pojazdu lub z jaką ceną można go odsprzedać.

Jaki jest koszt niezależnego rzeczoznawcy w Warszawie?

W Internecie można znaleźć wiele źródeł mówiących o potencjalnym koszcie niezależnego rzeczoznawcy. Wysokość wyceny rzeczoznawcy swojej pracy zależy od wielu czynników m.in. rekonstrukcja wydarzeń, wykonanie pomiarów i obliczeń, lokalizacja itp. Na podstawie kilku dostępnych źródeł można określić, iż wycena rzeczoznawcy w Warszawie będzie się składała z następujących czynników:

  • wycena realnej wartości danego pojazdu – cena waha się od 300 do 750 PLN;
  • ocena całkowitych kosztów naprawy pojazdu – można jej dokonać na podstawie dostępnych dokumentów, cena waha się pomiędzy 200 do 400 PLN;
  • oszacowanie wartości szkody spowodowanego wypadku lub innego zdarzenia drogowego – około 150 złotych;
  • wydanie obiektywnej opinii na temat kolizji lub wypadku drogowego – pomiędzy 1000 a nawet 15000 złotych;
  • wstępna analiza dostępnych materiałów dowodowych przy wypadku drogowym – w zależności od tego czy to np. niewielka stłuczka czy też poważna kolizja cena wynosi ok. 500 złotych.

Dowiedz się Więcej