Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych Kraków. Poradnik budowlańca
Budownictwo

Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych Kraków. Poradnik budowlańca

Aplikacja oraz zastosowanie materiałów hydroizolacyjnych w głównej mierze zależą od obciążenia wilgocią w danym pomieszczeniu. Pod uwagę brana jest także obecność związków agresywnych, układ warstw w przegrodzie izolowanej, dodatkowe wymagania sanitarne, czy też sposoby użytkowania wnętrza. Czym cechuje się hydroizolacja pomieszczeń mokrych? Co zaliczane jest do tego typu pomieszczeń?

Pomieszczenia wilgotne i mokre 

W budownictwie do pomieszczeń mokrych i wilgotnych zaliczamy:

  • ubikacje,
  • łazienki,
  • pralnie
  • myjnie,
  • suszarnie,
  • kabiny prysznicowe w basenach,
  • pomieszczenia sanitarne w firmach,
  • kuchnie.

Ściany i podłogi tych wnętrz muszą zostać zabezpieczone specjalnymi okładzinami, które wpłyną na zabezpieczenie przed wilgocią. Przyczyną wilgotności i przesiąkania wody może być wadliwe uszczelnienie, nieszczelne fugi, czy też niewłaściwe uszczelnienie połączenia między podłogą a ścianą. Zastosowanie danych rozwiązań zależy od obciążeń mechanicznych, obciążeń wilgocią, warstw podłoża, jak i sposobu użytkowania.

Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych Kraków

Okazuje się, że do uszczelnienia stosuje się kilka typów materiałów. Są nimi mikrozaprawy – czyli cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające, folie w płynie (dyspersje tworzyw sztucznych) oraz powłoki na bazie np. żywicy poliuretanowej. Mikrozaprawy posiadają w składzie cement, kruszywo mineralne dobrane za pomocą specjalnej krzywej przesiewu, specyficzne dodatki, jak i włókna. Jeśli chodzi o folie w płynie, są to bezrozpuszczalnikowe masy, jakie bazują na wodnej dywersji żywic akrylowych i tworzyw sztucznych. Cechują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz elastycznością. Poliureatowne powłoki wykorzystywane są tam, gdzie w wodzie znajdują się substancje chemicznie agresywne.

Warto zauważyć, że stosowane aktualnie cienkowarstwowe materiały do uszczelniania dają możliwość ułożenia ceramicznych okładzin na warstwie hydroizolacji. To z kolei wpływa na zatrzymywanie wilgoci na spodzie płytki, co nie prowadzi do penetracji wody w głąb podłoża. Kolejnym plusem jest aspekt związany z tym, że tego typu powłoki izolacyjne nie wymuszają konieczności wykonywania warstwy dociskowej. Nie musimy zatem martwić się problemem z podniesieniem podłogi, co jest bardzo ważne na etapie remontu i wykończenia wnętrza. Hydroizolacja Kraków wykonywana przez profesjonalną firmę Bud-Prajs zapobiega kłopotom z nadmiernym poziomem wilgoci, co jest szczególnie istotne w łazienkach, jak i w kuchniach. Coraz częściej stawiamy na nowoczesne rozwiązania, które wpływają na nasz komfort.