Wyszywanie haftem jest niesamowicie piękną sztuką, chociaż dzisiaj już rzadziej kultywowaną. Aktualnie zajmują się nią sami pasjonaci a gotowe wyroby kupują prawdziwi koneserzy rękodzielniczego piękna. Aktualnie technika poszła tak daleko, że powstały maszyny haftujące, które nawet potrafią współpracować z komputerem. Powstają hafty o jakich się tylko zamarzy. Jednak nic nie zastąpi prawdziwego rękodzieła. Wykonanie ręcznie pięknego haftu, na przykład weneckiego, wzbudza podziw a wykonawcy daje wielką satysfakcję. Nawet, jeżeli ktoś nie miał nigdy do czynienia z tym pięknym hobby, to naprawdę warto spróbować zacząć to robić. Może wyszywanie stanie się pasją życia?
Od czego zacząć swoją przygodę z haftem weneckim?
Szukając odpowiedniej tkaniny do haftu, od razu można zaopatrzyć się w specjalną obręcz, tak zwany tamborek. Są to dwa okręgi, gdzie szerokość jednego z nich regulowana jest za pomocą śruby. Tkaninę kładzie się na jednej obręczy i przyciska z góry drugą, dokręcając śrubę. Fragment tkaniny, na którym właśnie pracujemy, jest napięty, przez co haftowanie przebiega prawidłowo.
Jeśli chodzi o wybór tkaniny, to w zasadzie na każdej daje się haftować, jednak początkującym poleca się płócienną bawełnę albo len. Zaczynając swoją przygodę z haftem weneckim, warto wybrać biały kolor tkaniny i białe nici. Zazwyczaj jest to najefektowniejsza barwa wykończonej serwety. Najlepiej wybrać średnią grubość tkaniny. Gruba nie będzie wyglądać delikatnie a zbyt cienka jest trudna dla początkujących. Jeśli chodzi o nici, to w handlu jest sporo propozycji. Każda hafciarka jednak poleci mulinę. Splot tej nici składa się z większej ilości nitek, które można rozplatać i w ten sposób dobierać grubość nitki do tkaniny. Na przykład brzegi, które są robione ściegiem dzierganym robi się z dwóch nitek, ale już wypełnienie wzoru, które trzeba robić haftem płaskim, można zrobić nicią składającą się z trzech drobnych niteczek. Wtedy haft wenecki zrobi się bardziej wypukły.
Przy czynnościach takich jak haft niezbędne są nożyczki. Wycina się nimi fragmenty tkaniny, z których ma powstać serweta. Jednak do wycinania dziurek w hafcie weneckim potrzebny jest inny ich rodzaj. Są to małe nożyczki, nieco podobne do tych, których używamy do manicure, jednak mają one proste i bardzo ostre końcówki. Kupując w pasmanterii nożyczki, koniecznie trzeba uściślić do czego mamy zamiar ich używać. W pasmanterii kupić trzeba też komplet igieł różnych rozmiarów. Do haftu weneckiego najlepsza jest krótka ale ostra igła średniej grubości.
W niektórych dobrych pasmanteriach można również zakupić gotowe wzory albo czasopisma z motywami do skopiowania. Na pierwszą pracę należy wybrać wzór mało skomplikowany. W przeciwnym razie możemy się zniechęcić długim skomplikowanym haftowaniem. Więcej informacji o haftowaniu możesz znaleźć na portalu pod linkiem – https://www.sn2world.com/pl/ .
Również ciekawym artykułem dla mężczyzn odbiegającym od tematyki haftowania jest temat: „rodzaje elektrod spawalniczych”. Jesteś zainteresowany? Przeczytaj!