Domowa sauna - jaki piec wybrać?
Blog

Domowa sauna – jaki piec wybrać?

Domowa sauna to mały luksus, na który pozwolić może sobie w tej chwili praktycznie każdy, kto posiada własny dom wolno stojący. Co prawda organizacja takiej sauny może okazać się nieco skomplikowana, ale posiadając odpowiednią wiedzę oraz ekipę, z całą pewnością nie będzie to już takie trudne zadanie. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego pieca. To dlatego warto już wcześniej zdawać sobie sprawę, czym charakteryzują się poszczególne modele i dlaczego warto zdecydować się akurat na ten konkretny.

Jak odpowiednio zorganizować domową saunę?

Aby terapia w saunie przyniosła oczekiwane efekty, z całą pewnością należy stworzyć w niej odpowiednie warunki. Przede wszystkim chodzi tutaj o zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Podstawowym elementem, które znaleźć musi się więc w saunie, jest piec. To, na jaki warto się zdecydować to najważniejsza kwestia podczas budowy sauny. To właśnie on odpowiadać będzie za warunki w niej panujące. Z całą pewnością warto więc zasięgnąć porady eksperta ze sklepu SAUNAHOME, który najlepiej doradzi, który rodzaj sprawdzi się najlepiej w danych warunkach.

Czym charakteryzuje się piec opalany drewnem?

Zdecydowanie jest to wybór najbardziej tradycyjny i najlepiej sprawdzi się on w przypadku saun fińskich. Istotny jest także fakt, że niektóre z piecyków opalanych drewnem posiadają oddzielny pojemnik na wodę, która wytwarza parę podczas jego użytkowania. Nie jest to jednak jedyny rodzaj piecyków opalanych drewnem. Istnieją bowiem także modele, które mogą być opalane z sąsiedniego pomieszczenia. Wtedy wbudowany zostaje specjalny rękaw, który przez ścianę przechodzi do sauny i ogrzewa ją właśnie w taki sposób. Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy z pomieszczenia sauny nie ma żadnego dostępu do paleniska. Warto mieć też na uwadze, że piec opalany drewnem powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od ławek i ścian wykonanych z drewna.

A może warto zdecydować się na piec elektryczny?

Budowa piecyka elektrycznego, który zastosowany jest w saunie, jest natomiast nieco inna. Piece elektryczne wyposażone są w specjalistyczne grzałki, które w prosty sposób nagrzewają ułożone u góry kamienie. Dzięki temu można samemu sterować wilgotnością powietrza, ponieważ wystarczy na przykład polewać kamienie wodą i tym samym zmieniać wilgotność aż o 20%. Nowocześniejsze piecyki elektryczne posiadają także generatory pary oraz właśnie generatory wilgotności. Piec elektryczny może występować także w wersji dwu-funkcyjnej, która inaczej nazywana jest kombi. Wtedy taki piecyk działa jak normalny piec elektryczny, z tą różnicą, że dodatkowo wyposażony został w pojemnik na zioła lub generator pary. Jest to bardzo funkcjonalne, ponieważ wtedy nie trzeba myśleć już o instalacji specjalnego generatora.

Na pewno jednak wybór konkretnego pieca trzeba przedyskutować ze specjalistą i przede wszystkim dobrać odpowiedni model do warunków, jakie można stworzyć w domowej saunie. W końcu dobór piecyka powinien być także prosty dla mieszkańców i jak najbardziej funkcjonalny.