Czym jest święty Graal i gdzie się znajduje?
Kościół

Czym jest święty Graal i gdzie się znajduje?

Jedną z odwiecznych tajemnic związanych z Jezusem Chrystusem jest fakt istnienia świętego Graala oraz jego obecne położenie. Niestety nie można mieć 100% pewności czym jest i czy w ogóle święty Graal istniał kiedykolwiek na świecie. W zależności od wyznania czy też narodowości chodzą różne legendy na ten temat. Większość osób poszukuje go na bliskim wschodzie oraz w Afryce.

Hiszpanie

Większość Hiszpanów uważa, że święty Graal to kielich, z którego Jezus Chrystus spożywał wino podczas ostatniej wieczerzy. Ma się on obecnie znajdować w katedrze w Walencji. Czara wykonana jest z agatu, a identyczne puchary były stosowane około 50 roku naszej ery w Izraelu. Kielich został bardzo dokładnie przebadany w XX i XXI wieku. Wszystkie badania potwierdzają, że ten egzemplarz będzie pochodził z czasów Jezusa Chrystusa. Żaden z naukowców nie posiada jakichkolwiek dowodów, które zaprzeczają faktowi, że mógłby być to kielich nie pochodzący z ostatniej wieczerzy. Jeśli chodzi o historię z Nowego Testamentu można dowiedzieć się, że w kielichu przechowywana była też krew Jezusa Chrystusa. Relikwia miała być przez niego ukryta na wyspach brytyjskich.

Legenda arturiańska

Jedna z arturiańskich legend mówi, że święty Graal został znaleziony przez rycerza Galahada. Istnieje też wersja, że rycerzem tym był Perceval. W XI wieku rzeczywiście żył rycerz o takim imieniu i podróżował po całej Europie. Miał on spotkać prawdopodobnie templariuszy, którzy kielich otrzymali od zakonu Katarów. Według legendy to właśnie templariusze mieli chronić świętego Graala. Teorie o jego obecnym położeniu są bardzo różne i obecnie niektórzy z badaczy twierdzą, że może się on znajdować między innymi w kościele katedralnym Błogosławionej Dziewicy Marii w Lincoln. Inni naukowcy uważają, że wskazówki dotyczące świętego Graala są zaszyfrowane w napisie na pomniku Pasterza w Shugborough, jednak nikt nie rozszyfrował zawartych tam wskazówek.

Właściwości świętego Graala

Legendy mówią o cudownych właściwościach Graala. Miejsca, w których on się znajduje mają stawać się rajem, ziemie mają być wiecznie urodzajne, kwiaty zawsze kwitnąć czy też na tych terenach nie ma być wojen i chorób. Dodatkowo ma on dawać osobom, które się z niego napiją życie wieczne. Oczywiście o ile teorie o kielichu znajdującym się w Walencji są zapewne prawdziwe to większość osób chce wierzyć chociaż w część legend, które są o świętym Graalu. Jeżeli chociaż cokolwiek z tego byłoby prawdziwe to można by liczyć na przedmiot, który jest najcenniejszy na świecie.

Kielichy mszalne

Dzisiejsze kielichy wykorzystywane podczas mszy świętej bardzo się różnią od św. Graala. Kielichy liturgiczne w naszych czasach są pozłacane, ozdabiane kamieniami szlachetnymi i bogato zdobione w celu uświetnienia sakramentu jakim jest eucharystia. Najpiękniej zdobione kielichy mszalne możesz oglądnąć na stronie Pracowni Brązowniczej Sacrum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *