Czym jest święty Graal i gdzie się znajduje?
Kościół

Czym jest święty Graal i gdzie się znajduje?

Jedną z odwiecznych tajemnic związanych z Jezusem Chrystusem jest fakt istnienia świętego Graala oraz jego obecne położenie. Niestety nie można mieć 100% pewności czym jest i czy w ogóle święty Graal istniał kiedykolwiek na świecie. W zależności od wyznania czy też narodowości chodzą różne legendy na ten temat. Większość osób poszukuje go na bliskim wschodzie oraz w Afryce.

Hiszpanie

Większość Hiszpanów uważa, że święty Graal to kielich, z którego Jezus Chrystus spożywał wino podczas ostatniej wieczerzy. Ma się on obecnie znajdować w katedrze w Walencji. Czara wykonana jest z agatu, a identyczne puchary były stosowane około 50 roku naszej ery w Izraelu. Kielich został bardzo dokładnie przebadany w XX i XXI wieku. Wszystkie badania potwierdzają, że ten egzemplarz będzie pochodził z czasów Jezusa Chrystusa. Żaden z naukowców nie posiada jakichkolwiek dowodów, które zaprzeczają faktowi, że mógłby być to kielich nie pochodzący z ostatniej wieczerzy. Jeśli chodzi o historię z Nowego Testamentu można dowiedzieć się, że w kielichu przechowywana była też krew Jezusa Chrystusa. Relikwia miała być przez niego ukryta na wyspach brytyjskich.

Legenda arturiańska

Jedna z arturiańskich legend mówi, że święty Graal został znaleziony przez rycerza Galahada. Istnieje też wersja, że rycerzem tym był Perceval. W XI wieku rzeczywiście żył rycerz o takim imieniu i podróżował po całej Europie. Miał on spotkać prawdopodobnie templariuszy, którzy kielich otrzymali od zakonu Katarów. Według legendy to właśnie templariusze mieli chronić świętego Graala. Teorie o jego obecnym położeniu są bardzo różne i obecnie niektórzy z badaczy twierdzą, że może się on znajdować między innymi w kościele katedralnym Błogosławionej Dziewicy Marii w Lincoln. Inni naukowcy uważają, że wskazówki dotyczące świętego Graala są zaszyfrowane w napisie na pomniku Pasterza w Shugborough, jednak nikt nie rozszyfrował zawartych tam wskazówek.

Właściwości świętego Graala

Legendy mówią o cudownych właściwościach Graala. Miejsca, w których on się znajduje mają stawać się rajem, ziemie mają być wiecznie urodzajne, kwiaty zawsze kwitnąć czy też na tych terenach nie ma być wojen i chorób. Dodatkowo ma on dawać osobom, które się z niego napiją życie wieczne. Oczywiście o ile teorie o kielichu znajdującym się w Walencji są zapewne prawdziwe to większość osób chce wierzyć chociaż w część legend, które są o świętym Graalu. Jeżeli chociaż cokolwiek z tego byłoby prawdziwe to można by liczyć na przedmiot, który jest najcenniejszy na świecie.

Kielichy mszalne

Dzisiejsze kielichy wykorzystywane podczas mszy świętej bardzo się różnią od św. Graala. Kielichy liturgiczne w naszych czasach są pozłacane, ozdabiane kamieniami szlachetnymi i bogato zdobione w celu uświetnienia sakramentu jakim jest eucharystia. Najpiękniej zdobione kielichy mszalne możesz oglądnąć na stronie Pracowni Brązowniczej Sacrum.