Czy warto korzystać z usług biura nieruchomości? Zalety i wady pośredników
Różne

Czy warto korzystać z usług biura nieruchomości? Zalety i wady pośredników

Aktualnie na rynku nieruchomości w Polsce dzieje się bardzo wiele. Przeglądając ogłoszenia bez przerwy można zauważyć dynamiczne zmiany. Cały czas pojawiają się nowe ogłoszenia. Jest bardzo dużo chętnych na zakup nowego mieszkania. Nie brakuje również sprzedających. Jednak transakcje dotyczące kupna lub sprzedaży nieruchomości są dość specyficzne. Towarem są mieszkania, których wartość jest bardzo duża. Dlatego decyzję o kupnie lub sprzedaży mieszkania należy podejmować po głębokim namyśle. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji może być skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. Poznaj plusy i minusy korzystania z tego typu usług.

Zalety współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Pomoc w poszukiwaniach wymarzonego mieszkania

Osoba korzystająca z usług pośrednika musi dokładnie ocenić swoje preferencje. Na ich podstawie pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie w stanie znaleźć mieszkanie, którego parametry będą odpowiadały klientowi. Dzięki temu klient oszczędzi czas na długotrwałe poszukiwania wymarzonego lokum.

Pomoc dotycząca formalności

Pośrednik sprawdzi stan prawny nieruchomości, co jest bardzo ważne przed zakupem domu, czy mieszkania. Ponadto pomoże przygotować poprawną treść umowy, która będzie chroniła interesy klienta.

Pomoc w wycenie nieruchomości

Gdy decydujemy się sprzedać nieruchomość, pośrednik pomoże wycenić jej wartość. Dzięki temu nasza oferta będzie miała większe szanse na realizację.

Pomoc w wystawieniu profesjonalnego ogłoszenia

Wystawienie ogłoszenia w serwisie jest sprawą dość prostą. Jednak przygotowanie ogłoszenia w taki sposób, żeby zachęciło klienta do zainteresowania się ofertą, może już sprawiać trudności. Pośrednik dzięki swojemu doświadczeniu w branży będzie wiedział na co zwrócić uwagę w przygotowywaniu ogłoszeń.

Wady współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Wybór dobrego biura nieruchomości

Dzisiaj nie obowiązuje już licencja dla pośredników nieruchomości. Dlatego ten zawód uprawiać może niemal każdy. Dlatego podczas wyboru swojego pośrednika najlepiej kierować się opiniami znajomych osób, które korzystały z tego rodzaju usług. Wybieranie biura nieruchomości na własną rękę może czasami okazać się złym pomysłem. Zawsze możemy trafić na niezbyt doświadczoną osobę, co niekoniecznie ułatwi poszukiwanie, czy sprzedaż mieszkania.

Konieczność zapłaty wynagrodzenia pośrednikowi za usługę

Poszukując mieszkania na własny rachunek albo szukając klientów na sprzedawane mieszkanie bez pomocy biura nieruchomości, nie musimy ponosić dodatkowych opłat. Korzystając z usług pośrednika, będziemy musieli oddać mu część wartości transakcji. Prowizje dla pośredników najczęściej wynoszą około 1% do 3% wartości nieruchomości, co wcale nie jest małą kwotą.