Czy warto jeszcze wyjeżdżać do UK? Sprawdź co się dzieje z funtem
Finanse

Czy warto jeszcze wyjeżdżać do UK? Sprawdź co się dzieje z funtem

W czasie, gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, w 2004 r. wartość funta szterlinga była rekordowo wysoka. W przeliczeniu na złotówki, plasowała się w granicach 7,40 zł. i stała się dużą zachętą dla młodych Polaków, którzy masowo zaczęli emigrować za pracą do Wielkiej Brytanii.Podczas ponad dekady, która dzieli nas od tamtych wydarzeń, wielu Polaków osiedliło się w UK na stałe, regularnie odprowadzając składki i podatki do brytyjskiej kasy, wartość funta natomiast stopniowo spadała, osiągając rekordowo niski pułap w 2008 r. (4 zł), spowodowany kryzysem finansowym. Około 2015 r. funt wzrósł do poziomu 6 zł, obecnie jego wartość nie przekracza pięciu polskich złotych i stopniowo, delikatnie spada.

Brexit – wpływ na kurs funta

Zawirowania na finansowym rynku Wielkiej Brytanii spowodowane są w dużej mierze procedurą Brexitu, która odbija się echem na sytuacji gospodarczej kraju, który obecnie negocjuje warunki współpracy z Unią Europejską. Polacy, którzy wyjechali do UK, niepewni swojej sytuacji, utrzymania posad, ulg i obawiający się przymusowego powrotu do ojczyzny, nierzadko stresowali się sytuacją. Polacy, którzy planowali i planują wyjazd do Wielkiej Brytanii, zniechęceni są niepewną sytuacją polityczną i społeczną oraz groźbą zamachów terrorystycznych na terenie UK. Wielu rodaków, którzy mają do wyboru kilka możliwości emigracyjnych, wybiera kraje skandynawskie, głównie Norwegię i Szwecję oraz Holandię i Niemcy.

Pracownicy sezonowi oraz firmy ich zatrudniające napotykają na spore utrudnienia. Polacy, którzy zakorzenili się na Wyspach w takiej ilości, że język polski jest obecny w nazwach punktów handlowych czy też informacji drogowych, posiadają już ugruntowane pozycje, które pozwalają im na życie na dosyć wysokim poziomie mimo spadku wartości waluty, osoby natomiast, które dopiero planują wyjazd zagraniczny za pracą, obawiają się, czy koszty życia nie będą proporcjonalnie zbyt wysokie w stosunku do zarobku. Im bardziej na północ, tym koszty życia spadają, najwyższe są natomiast w Londynie. 

W związku ze spadkiem wartości funta oraz trudną sytuacją polityczną i społeczną, Polacy coraz mniej chętnie wybierają Wielką Brytanię jako kierunek emigracji zarobkowej. Wartość GBP, wynosząca niespełna 5 zł w przeliczeniu oraz niepewna sytuacja skłaniają Polaków do osiedlania się w Holandii, w Niemczech, krajach Skandynawskich, zostawiając Wielką Brytanię daleko w tyle. Aby zapewnić sobie w miarę przejrzystą przyszłość finansową, w celu emigracji zarobkowej warto zdecydować się na kraj stabilny politycznie i gospodarczo. 

Na stronie ekantor.pl możesz sprawdzić ile kosztuje funt.