Czy opłaca się montować klimatyzator w pomieszczeniu o małym metrażu?
Różne

Czy opłaca się montować klimatyzator w pomieszczeniu o małym metrażu?

Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu jest wybawieniem, gdy przychodzi fala upałów. Klimatyzator rozwiązuje problemy, które nas rozpraszają. W pomieszczeniach przestaje być nieznośnie gorąco, duszno i dzięki temu jesteśmy w stanie się na czymś skoncentrować. Jeśli nasz budżet nam na to pozwala, dobrze będzie zamontować klimatyzator. Dylemat pojawia się, jeśli mamy małe metrażowo mieszkanie. Czy wtedy opłaca się montaż takiego urządzenia, czy raczej warto zainwestować na przykład w coś przenośnego?

Wady i zalety klimatyzatora przenośnego

Do zalet takiego rozwiązania na pewno można zaliczyć jego prostotę. Zwyczajnie możemy postawić sprzęt w docelowym pomieszczeniu, podłączyć je do prądu, umieścić na zewnątrz rurę, odpowiedzialną za odprowadzanie ciepła i już. Klimatyzator działa. Trzeba jednak pamiętać, że żeby spełniał swoje zadanie, musi być ustawiony w dobrym miejscu. Najlepiej nie przy oknie czy drzwiach balkonowych, przez które odprowadzamy powietrze, a bardziej w środku pomieszczenia. Z prostoty montażu wynika druga zaleta, czyli cena. Taka instalacja jest zwyczajnie tańsza niż klimatyzator montowany na stałe, a dodatkowo nie wymaga wykwalifikowanej osoby do montażu.

Urządzenie przenośne ma jednak szereg wad. Po pierwsze, aby klimatyzator działał, niezbędne jest wystawienie na zewnątrz rury odprowadzającej ciepło. To w konsekwencji sprawia, że przez uchylone okno, do pomieszczenia wpada gorące powietrze z zewnątrz. Istnieje możliwość uszczelnienia takiego okna, ale wymaga to dodatkowego nakładu środków. Klimatyzator przenośny generuje również dużo więcej hałasu od standardowej konstrukcji. Hałas potrafi być, dużo bardziej irytujący od temperatury, więc jeśli naszym celem zakupu było by zmniejszenie irytacji, to moglibyśmy się grubo rozczarować. Mogłoby się wydawać, że jeśli sprzęt jest taki głośny, to musi być przynajmniej równie efektywny jak stacjonarny. Jednak nic bardziej mylnego. Mamy do czynienia z kompromisem i musimy się liczyć z tym, że poza kompaktowością konstrukcja stała bije na głowę tą przenośną.

Dlaczego do małego metrażowo pomieszczenia warto wybrać klimatyzator montowany na stałe?

Klimatyzator na stałe zamontowany w przestrzeni będzie stanowił gwarant właściwej cyrkulacji powietrza bez kompromisów i niepotrzebnych frustracji z nietrafionego zakupu. Jeśli nasza przestrzeń do wentylacji jest mała, nie będziemy potrzebować urządzenia o dużej mocy, więc naturalnie zaoszczędzimy na tym aspekcie. Wydamy może trochę więcej, niż gdybyśmy kupili wentylator przenośny, za to nie będziemy musieli godzić się na kompromis, przez cały czas jego eksploatacji.

Czytaj Więcej