Co powinieneś wiedzieć przed decyzją o montażu pomp ciepła
Budownictwo

Co powinieneś wiedzieć przed decyzją o montażu pomp ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne, odnawialne źródła energii, których popularność rośnie rokrocznie. Przez czerpanie znacznej części ciepła z otoczenia , obniżają koszty ogrzewania. Dostarczają nam więcej energii, niż zużywają prądu do jej wytworzenia. Zanim zdecydujesz się na zamontowanie pompy ciepła u siebie w domu, powinieneś zadać sobie kilka pytań.

Skąd pompa będzie pobierać ciepło i w jaki sposób będzie je oddawać?

Masz do wybory cztery możliwości. Zainstalowanie pompy wodnej, która odbiera ciepło bezpośrednio ze zbiornika wodnego (rzeka, staw); pompy działającej na zasadzie powietrze – woda gdzie ciepłe powietrze ogrzewa wodę płynącą w sieci grzewczej budynku; gruntownej pompy ciepła, która odbiera ciepło od niezamarzniętego glikolu i przekazuje podgrzewa wodę w instalacji ogrzewania centralnego lub pompy, która podnosi temperaturę powietrza wewnątrz pomieszczenia, dzięki ciepłemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz budynku.

Czy pompa ciepła będzie jedynym systemem grzewczym w moim domu?

Istnieją trzy opcje ogrzewania:

  • pompa ciepła to jedyny system grzewczy w lokalu (system monowalentny)
  • pompa ciepła po osiągnięciu ustalonej temperatury wyłącza się, a automatycznie włącza się np. kocioł gazowy (system biwalentny alternatywny)
  • pompa ciepła działa stale i równolegle z ogrzewaniem tzw. niskotemperaturowym np. panelami słonecznymi lub ogrzewaniem podłogowym (system biwalentny równoległy)

Na co zwracać uwagę szukając odpowiedniej pompy ciepła do mojego domu?

Dla każdego budynku jednostkowo powinno być wybrane najlepsze rozwiązanie. Należy stworzyć profesjonalny projekt, na którego podstawie dobrana zostanie moc pompy ciepła. Pomocne jest zastosowanie analizy termicznej budynku. Wskazuje ona poziom zatrzymywania i oddawania energii cieplnej przez lokal, który w  zależności od zajmowanej powierzchni, rozmieszczenia drzwi oraz okien. Istotny jest również materiał użyty do budowy ścian. Podejmowanie tej decyzji samemu jest ryzykowne, ponieważ mało kto posiada tak fachową wiedzę i potrafi dokonać takiej analizy samodzielnie. W jej wyniku powinna zostać podjęta decyzja o mocy jaką powinna mieć montowana pompa ciepła. istnieje możliwość, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie kilka mniejszych pomp, niż jedna duża. Wszystko zależy od charakteru budynku.

Jeśli znasz już odpowiedź na te pytania możesz podjąć świadomą decyzję o montażu pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym. Pamiętaj, że fachowe doradztwo od firmy AKWIN i ich bogate doświadczenie wykluczą ewentualne błędy i zapobiegną niepotrzebnym rozczarowaniom.

Co powinieneś wiedzieć przed decyzją o montażu pomp ciepła