Co pośrednik powinien wiedzieć o nieruchomości aby ją dokładnie wycenić?
Różne

Co pośrednik powinien wiedzieć o nieruchomości aby ją dokładnie wycenić?

Wycena nieruchomości to bardzo ważny proces. Pozwala on ustalić dokładną wartość domu lub mieszkania i zarządzania odpowiedniej ceny za niego. Na rynku istnieje wiele firmy i osób zajmujących się wyceną nieruchomości a wybór odpowiednio profesjonalnego pośrednika pozwoli na rzetelne ustalenie ceny. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: co pośrednik powinien wiedzieć o nieruchomości, aby ją dokładnie oszacować? Wszystkie informacje poniżej.

Podstawowe informacje

Dokładne wycenienie nieruchomości musi odbyć się podczas osobistej wizyty pośrednika. Tylko wtedy można sprawdzić i zweryfikować pewne wiadomości otrzymane od klienta. Często osoby sprzedające nie zdają sobie sprawy z istnienia elementów, które mogą wpływać na poziom ceny. Pierwszymi wiadomościami, jakie musi znać rzeczoznawca to powierzchnia nieruchomości, liczba i rodzaj pomieszczeń, rok budowy i lokalizacja. Są to podstawowe elementy, które w największy sposób wpływają na cenę mieszkania lub domu. To właśnie dzięki nim kupcy wyszukują interesujące je nieruchomości.

Wiedza specjalistyczna

Jeśli rzeczoznawca pozna podstawowe informacje o nieruchomości, w ich kontekście zbada wpływ bardziej zaawansowanych czynników, które również wpływają na cenę. Z pewnością można do nich zaliczyć wykończenie mieszkania, materiały, z których została nieruchomość wybudowana, standard wykonania okien i drzwi, ogrzewanie, jakość wykonania, ustawność i funkcjonalność. Są to również istotne dane, które mogą znacząco obniżyć lub zwiększyć koszt danej nieruchomości.

Dodatkowe elementy wpływające na cenę nieruchomości

Dodatkowymi elementami, którymi powinien zainteresować się pośrednik podczas wyceny — są udogodnienia, których obecność może jeszcze zwiększyć cenę. Na szczycie najbardziej pożądanych dodatków znajduje się garaż, winda w bloku taras czy piwnica. Z pozoru nie są to kluczowe pomieszczenia, ale pośrednik wyceniający dom lub mieszkanie powinien znać ich dokładne dane.

Dobry rzeczoznawca oprócz rzeczy związanych z domem zainteresuje się też otoczeniem, w jakim jest dana nieruchomość. Na cenę wpływ mają też rzeczy, które są ważne tylko dla niektórych kupców. Pośrednik powinien sprawdzić, czy nieruchomość znajduje się blisko od przychodni, supermarketów, szkół i przedszkoli czy przystanków komunikacji. Wiele osób przeprowadza się specjalnie, aby zapisać dziecko do konkretnej placówki lub w miejsce skąd jest bliżej do centrów handlowych i np. metra.

Oprócz wiadomości o nieruchomości pośrednik powinien także zrobić wywiad na temat szkodliwych czynników. Jeśli w pobliżu znajdują się fabryki lub autostrady czy nie zakłócają normalnego funkcjonowania.

Więcej informacji o rzetelnych wycenach nieruchomości znajdziesz na witrynie internetowej biura nieruchomości ABA – www.abanieruchomosci.pl , która zajmuje się wycenami, sprzedażą oraz kupnem nieruchomości w Koninie, Kole, Turku, Słupcy i Wrześni.