Błonnik witalny - przepisy
Żywność

Błonnik witalny – przepisy

Błonnik witalny jest bardzo istotnym elementem każdej zdrowej diety. Zwiększa nasze szanse na długie długie i intensywne życie. Choć większość ludzi rozumie, że jedzenie bogate w błonnik jest korzystne dla każdego to o dziwo, są jeszcze liczni niezdecydowani w odniesieniu do tego, czy warto go do codziennego pożywienia wprowadzić.

Korzyści są tego bardziej niż oczywiste:

• działanie czyszczące
• wsparcie mechanizmu transportu pokarmów przez przewód pokarmowy
• pomoc w unikaniu chorób, takich jak cukrzyca czy wysoki poziom cholesterolu.

Wiele osób zaczyna swój dzień od śniadania z dodatkiem witalnego błonnika – jest to niezwykle korzystny początek dnia. Można też błonnik ten wpleść w inne dania w ciągu całego dnia, jak również wieczorem, by móc z jego dobroczynnych zalet skorzystać jak najpełniej. Zatem nie od dzisiaj wiadomo, że błonnik witalny jest ogromnym źródłem wartości odżywczych, niemniej jednak wiele osób zastanawia się jak jego witalne bogactwo zastosować w ramach codziennej kuchni. Poniżej kilka kulinarnych inspiracji – błonnik witalny przepisy, które naprawdę warto znać, by móc w pełni i smacznie z niego korzystać.

Propozycja nr 1: owsianka z jabłkami, cynamonem, orzechami oraz błonnikiem witalnym

Potrawa prosta, smaczna, szybka i co najważniejsze niesamowicie pożywna. Błonnik witalny stanowi do niej idealne dopełnienie. Wszystko co należy zrobić to ugotować owsiankę w tradycyjny sposób, a następnie przed końcem przyrządzania dorzucić wcześniej przygotowane kawałki jabłek (najlepiej ze skórką), doprowadzić wedle gustu – cynamon pasuje idealnie, dosypać orzechów i nasion błonnika witalnego.

Idealny pomysł na zdrowe i pożywne śniadanie!

Propozycja nr 2: Tęczowa zapiekanka mięsna z błonnikiem witalnym

A teraz coś na obiadek – tęczowa zapiekanka z błonnikiem i mięsem na pewno zaspokoi podniebienie każdego łasucha. Mięso należy obsmażyć bez dodatku tłuszczu, wrzucić do niego cebulkę i czosnek a następnie doprawić do smaku. Kalafior i fasolkę gotować w tym samym czasie, aby były gotowe do zapiekania. Układamy mięso w naczyniu nadającym się do piekarnika, ścieramy na niego marchew, dorzucamy ugotowane warzywa, używamy szczypty soli.

Kolejnym krokiem jest ubicie białek by uzyskać sztywną pianę – dorzucamy razem z żółtkami do zapiekanki. Później pora ba błonnik, płatki owsiane, doprawienie. Pieczemy w temperaturze 180 stopni aż do uzyskania złocistego koloru. Później nie pozostaje nic innego jak tylko się zajadać tymi pysznościami.

Zatem smacznego i zdrowego!