Bezpieczeństwo pracy w kopalniach
Różne

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach

Górnictwo jest istotną dla każdego kraju dziedziną gospodarki. Przemysł górniczy wydobywa surowce, które w wielu przypadkach mają strategiczne znaczenie dla państwa. Przemysł górniczy zatrudnia ponad 100 tysięcy ludzi. Wielu z nich pracuje w kopalniach odkrywkowych, jak i podziemnych.

Praca i bezpieczeństwo w górnictwie

Powszechnie wiadomo, że zawód górnika nie należy do łatwych ani do bezpiecznych. Na zagrożenia najbardziej narażeni są górnicy, którzy każdego dnia zjeżdżają do kopalni głębinowych. Co nie znaczy, że pracownicy innych kopalni również nie są zagrożeni. Bezpieczeństwo pracy w kopalniach to jedno z podstawowych zadań, jakie są stawianie przez ten właśnie przemysł.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas prac kopalni jest bardzo ważne. Wynika to z faktu, że wszelkiego rodzaju wypadki, o które w górnictwie wcale nie jest trudno, mogą zakończyć się utratą zdrowia, bądź życia wielu ludzi.

Bezpieczeństwo w Górnictwie – główne zagrożenia

Górnictwo zmaga się z wieloma problemami, które nie występują w zakładach przemysłowych, działających w innych gałęziach gospodarki. Problemami w górnictwie są przede wszystkim:

  • wysokie temperatury, związane z głębokością
  • możliwość wystąpienia wstrząsów
  • zagrożenie metanowe
  • zagrożenie pożarowe
  • zagrożenie hałasem i wibracjami
  • wentylacja kopalń
  • odwodnienie kopalń

Opisane powyżej przypadki to główne zagrożenia, które spotykamy niemal w każdym podziemnym zakładzie górniczym. Kłopot z wysokimi temperaturami pojawia się, gdy kopalnia jest coraz głębsza. Wraz ze wzrostem głębokości, rośnie temperatura powietrza. Wstrząsy w górnictwie występują bardzo często. W kopalniach odkrywkowych, jak i w podziemnych używa się dynamitu w celu kruszenia skał. Metan to ogromne zagrożenie dla pracujących pod ziemią górników, jego wykrycie nadal jest trudne, a ewentualny wybuch może mieć opłakane skutki. Pożar w kopalni głębinowej jest bardzo wielkim zagrożeniem. Hałas oraz wibracje występują w każdej kopalni, mogą one powodować zarówno kłopoty ze słuchem ludzi, jak i też zagrożenie zawaleniami. Wentylacja to jeden z najważniejszych problemów w kopalniach głębinowych. W kopalniach tworzy się odpowiednie systemy wentylacji, które umożliwiają dostarczanie tlenu pod ziemię. Zagrożenia wodne to również istotny kłopot kopalni. Każda kopalnia głębinowa, czy odkrywkowa musi być odwadniana. Musi być również chroniona przed zalaniem, które może spowodować mnóstwo szkód.

Jak zapewnić bezpieczeństwo w górnictwie

Na osobę pracującą pod ziemią bez przerwy czyha jakieś niebezpieczeństwo. W każdej chwili od górotworu może oderwać się fragment skały, który może spaść na człowieka. Dlatego górnicy muszą nosić odpowiednie stroje oraz kaski, które ochronią ich przed skałami, które mogą się kruszyć ze stropu.

Posuwające się do przodu roboty górnicze wymagają wybierania coraz to większej ilości górotworu. Żeby posuwać się dalej, górnicy muszą ciągle zabezpieczać wyrobiska przed ich zawaleniem. W kopalniach istotny jest dobór odpowiednich obudów, które będą na tyle wytrzymałe, żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas prac.

Każdy zakład górniczy musi posiadać dokument bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w którym to zawartych jest mnóstwo informacji, które informują górników o tym, jak powinni się zachowywać, żeby byli bezpieczni. Znajdą się tam informacje o strukturze pracy zakładu, o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić oraz wiele innych.

O bezpieczeństwo w kopalni dba wielu specjalistów. Górnicy, geolodzy, geofizycy, geodeci, jak i inni specjaliści od bezpieczeństwa dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić w zakładzie górniczym wystarczający poziom bezpieczeństwa.