Praktycznie każdy kierowca nieraz zetknął się z problemami natury technicznej w najmniej spodziewanym momencie. W takiej sytuacji wezwanie pomocy drogowej oraz skorzystanie z autoholowania wydawać by się mogło naturalną, wręcz odruchową rzeczą. Warto zatem wiedzieć w jakich przypadkach wezwanie pomocy drogowej jest uzasadnione i konieczne oraz na jaki rodzaj pomocy kierowca może liczyć.
Na czym polega pomoc drogowa i usługa autoholowania?
Podstawowym rodzajem pomocy drogowej Kraków jaka jest oferowana kierowcom stanowi holowanie pojazdu. Polega ono na zabraniu pojazdu z miejsca, w którym się ono znajduje i nie jest w stanie pracować samodzielne dalej do najbliższego punktu naprawczego np. warsztatu samochodowego. Ten rodzaj pomocy drogowej ma przeważnie charakter całodobowy – można skontaktować się z biurem obsługi pomocy drogowej o dowolnej porze.
Dodatkowo z reguły w każdym dużym jak i mniejszym mieście znajduje się minimum jedna firma oferująca usługi z zakresu pomocy drogowej, a co więcej firmy te wyjeżdżają poza teren miasta. Dzięki temu kierowcy nie muszą się obawiać, jeśli ich pojazd jest zepsuty i uszkodzony nawet bardzo daleko od najbliższego miasta.
Czy holowanie to jedyny rodzaj usługi pomocy drogowej?
Wbrew obiegowej opinii oraz pierwszym skojarzaniom większości kierowców holowanie auta nie jest jedynym rodzajem usługi oferowanym przez pomoc drogową. Coraz częściej można spotkać dodatkowe usługi, do których należą:
- Mobilne usługi mechaniczne oraz elektryczne – profesjonaliści współpracujący z lokalną pomocą drogową coraz częściej oferują naprawy na miejscu dotyczące źle działających świateł, niepracującego silnika i innych usterek mechanicznych;
- Dowóz paliwa;
- Samochód zastępczy – oferowany w przypadku, gdy kierowca na ma innej możliwości dostania się do wyznaczonego celu;
- Pomoc w znalezieniu noclegu (jeśli wymaga tego sytuacja).
Kiedy należy korzystać z usług pomocy drogowej?
W przeważającej większości przypadków gdy pojazd nie jest zdatny do dalszej drogi konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. Do tego rodzaju przypadków można zaliczyć:
- Zepsuty lub źle działający silnik lub inne części mechaniczne;
- Brak wystarczającej ilości paliwa;
- Pęknięta opona (jeśli koło zapasowe jest już użyte)
Nie należy jednak martwić się na zapas. Często zdarza się, iż usterka jest drobna, i pracownik pomocy drogowej Lublin może w prosty i szybki sposób naprawić ją na miejscu. Dzięki temu nie będzie konieczności odstawienia pojazdu do warsztatu.
Co jednak ważne – przed przyjazdem pomocy drogowej należy wykonać kilka prostych rzeczy. Podstawową jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości ok. 30 metrów od pojazdu – pozwoli to uświadomić innych kierowców, iż pojazd jest na poboczu i oczekuje na pomoc. Dodatkowo należy zadbać o dobre oświetlenie pojazdu, gdyż będzie to znakiem ostrzegawczym dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.